Strefa video

• Światowy Dzień Poezji w ZSZ nr 1 w Dęblinie

2023-04-14

Światowy Dzień Poezji to święto obchodzone corocznie 21 marca. Zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Główne uroczystości tego dnia odbywają się we Francji. Zamysłem święta jest przede wszystkim promocja poezji – jej czytania, pisania i publikowania na całym świecie. Dlatego nasza biblioteka szkolna włączyła się również w działania propagujące to święto. 17 marca został ogłoszony Szkolny Konkurs Poetycki „Wiosenne przebudzenie”, który miał za zadanie zmotywować młodzież do pokazania własnej twórczości. Natomiast 21 marca młodzież z naszej szkoły przygotowała nagranie przypominające życie i twórczość jednej z najpopularniejszych polskich poetek, eseistki, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 1996 rok – Wisławy Szymborskiej. To właśnie ona została wybrana przez Senat RP Patronką Roku 2023.

• “Czytanie dla pokoju”

2022-11-11

W październiku jak co roku obchodziliśmy  Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku przewodziło mu trudne hasło: “Czytanie dla pokoju” („Reading for Global Peace and Harmony”).

Celem tej akcji była:

• popularyzacja literatury pokazującej grozę i tragizm wojny (i w ogóle agresji), jej skutki w wymiarze materialnym, społecznym i losów jednostek,
    • pokazanie roli literatury w kształtowaniu postawy tolerancji, lepszego rozumienia procesów społecznych, doceniania wagi rozwiązywania konfliktów w duchu dialogu
    • możliwość wykorzystania literatury do kształtowania empatii dla ofiar działań wojennych.

Nasza biblioteka szkolna włączyła się do akcji tworząc nagrania społeczności szkolnej czytającej fragmenty wierszy i książek nawiązujące do tematu wojny. Wszystkie te książki dostępne są w naszej bibliotece szkolnej. Zapraszamy do wypożyczenia i zachęcamy do czytania.

Literatura daje nam tak wiele. Warto skorzystać z tego dobrodziejstwa i otworzyć oczy i serce na tak istotny temat - jak pokój na świecie.

Autor: Anna Strumnik

• Jasełka w wykonaniu uczniów i nauczycieli ZSZ nr 1 w Dęblinie

2021-12-23

• Jasełka w wykonaniu uczniów i nauczycieli ZSZ nr 1 w Dęblinie