Akcja Żonkile

W piątek, 19 kwietnia 2024r obchodziliśmy 81 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej. 19 kwietnia, w rocznice powstania, składał bukiety żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.

Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN „Akcja Żonkile”ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania, przywracanie pamięci o powstaniu, o getcie warszawskim, ale to także możliwość budowania wspólnoty opartej na wzajemnym szacunku i tolerancji.

Tego dnia nasza szkoła włączyła się w Akcję Żonkile! – organizując specjalną lekcję historii podczas której młodzież obejrzała poruszającą animację przygotowaną przez Muzeum POLIN na motywach książki Hanny Kral „Zdążyć przed Panem Bogiem”.  Narracja w filmie toczy się w trzech płaszczyznach czasowych – w okresie II wojny światowej, gdy poznajemy losy młodego Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim; w latach 60. XX wieku, wtedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi, oraz w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall. Poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania stawiane nam zarówno przez Reporterkę, jak i samego Edelmana są osią przewodnią spajającą poszczególne wątki opowieści.

Po projekcji filmu odbyła się krótka debata poświęcona temu wydarzeniu, którą poprowadziła nauczycielka historii – pani Urszula Pacholska. Młodzież miała również możliwość obejrzeć wystawę książek poświęconych powstaniu w getcie warszawskim. Zapraszamy do szkolnej biblioteki i zachęcamy do wypożyczenia oraz przeczytania książek o tematyce holokaustu i II wojny światowej.

Autor: Anna Strumnik