Wyjazd do kina na film "Chłopi".

W piątek 1 grudnia uczniowie z klas 3TKE i 3TI pod opieką Pań: Urszuli Kostyry, Beaty Liszkiewicz, Małgorzaty Radomskiej i  Anny Strumnik wybrali się do kina na film „Chłopi” DK.Welchman i Hugh Welchmana. Jest to ekranizacja na podstawie nagrodzonej Nagrodą Nobla powieści Władysława Reymonta pod tym samym tytułem

To wyjątkowy film nagrany w postaci malarskiej animacji, dla której wzorem był wcześniej nagrany film z aktorami. Pracowało przy nim 100 malarzy z różnych krajów m.in. z Litwy, Serbii czy Ukrainy. Inspiracją dla przepięknego filmu Welchmanów było malarstwo okresu Młodej Polski. Na ekranie można dostrzec interpretacje dzieł takich artystów jak: Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc, Leon Wyczółkowski, Julian Fałat czy Alfred Wierusz-Kowalski. Obrazy przyrody, życia wiejskiego, a przede wszystkim emocje bohaterów były podkreślane przez wspaniałą muzykę Łukasza “L.U.C.-a” Rostkowskiego we współpracy z muzykami Rebel Babel.

Lektura napisana obrazem i dźwiękiem zrobiła na nas ogromne wrażenie. XIX-wieczne polskie malarstwo na wielkim ekranie, muzyka nawiązująca do tradycyjnych słowiańskich dźwięków i uniwersalna historia o miłości, krzywdzie i byciu członkiem społeczności – najnowsza adaptacja „Chłopów” jest dowodem na to, że lektury szkolne wciąż mogą być atrakcyjne dla młodych ludzi.

Autor: Anna Strumnik