Święto Niepodległości

Czy możecie wyobrazić sobie życie ludzi, którzy nie posiadają swojego Państwa, zostają im odebrane prawa, a ponadto narzucane są im kultura i tradycje nieprzyjaciela? I to aż przez 123 lata?!

 

Życie pod zaborami to część polskiej historii, historii naszych przodków. Przypomnijmy, iż rozbiorów naszego Państwa dokonały przez te lata: Imperium Rosyjskie, Królestwo Prus i Imperium Habsburgów (Austria).

 

11 listopada obchodzimy w Polsce Narodowe Święto Niepodległości. Coroczne święto, które upamiętnia odzyskanie niepodległości przez Polskę po 123 latach, wprowadzone w roku 1937, zniesiono w lipcu 1945, by ostatecznie przywrócić je w 1987 roku.

 

Data ta została wybrana mając na względzie ogłoszoną 11 listopada 1918 roku klęskę Niemiec i powrót Józefa Piłsudskiego do Polski, kiedy to ludnośc polska wreszcie poczuła się w pełni wolna.

 

Jeden z pisarzy tamtego okresu opisał wówczas nastroje w Polsce tak:

 

"Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało."

 

Możemy sobie jedynie wyobrazić te opisywane emocje, które były właściwie dopiero początkiem odzyskiwania przez Polaków swojego dawnego terytorium.

 

Data ta to dla wielu Polaków dzień uczczenia wolności po II wojnie światowej i po obaleniu komunizmu.

 

Pamiętając o trudach naszych przodków, dzięki którym możemy żyć w wolnej Polsce, zachowaliśmy język, kulturę i tradycje, uczcijmy dzisiaj należycie Święto Niepodległości -11 listopada.

 

Zapraszamy na film "11 Listopada - Ku Niepodległości"

i do podjęcia próby odpowiedzenia sobie na pytanie, czym dla Ciebie jest wolność.

 

Autor: K.P. i M.K.