"Kalibracja wydruków 3D" - zajęcia Kółka Modelarskiego

"Kalibracja wydruków 3D" - zajęcia Kółka Modelarskiego.

    

             Zestaw pomocy dydaktycznych wykorzystywanych podczas prowadzonych zajęć pozalekcyjnych w internacie w ramach działającego tam koła modelarskiego został wzbogacony o nowo zakupiony układ elektroniczny wykorzystywany jako odbiornik sterujący mechanizmami obiektów latających.

               Posiadana przez jednego z wychowanków drukarka 3D umożliwia członkom Koła modelarskiego prace związane z opanowaniem trudnej sztuki projektowania elementów do wydruku w technologii 3D oraz prowadzenie doświadczeń w zakresie druku 3D.
               Drukowanie elementów zaprojektowanych przez ich twórców wymaga od sprzętu (drukarki 3D) niezwykle precyzyjnego działania oraz stabilnych warunków temperaturowych w miejscu, gdzie znajduje sie taka drukarka. Toteż wiele czasu zajmuje członkom kółka modelarskiego przygotowanie sprzętu do drukowania. Wiąże się to z precyzyjnymi regulacjami przeprowadzanymi na drukarce oraz z wieloma próbami wydruków testowy. Jakość trzeba "wypracować", a jest to proces czasochłonny.
                Uczestnicy zajęć Koła modelarskiego wykorzystują w swoich projektach materiał o nazwie PLA. Jest to tzw. filament do drukarek 3D o średnicy 1,75 mm. Elementy wyprodukowane z tego materiału można stosować w zakresie temperatur od 0 st. C do 60 st. C. taki zakres temperatur umożliwia zastosowanie wytwarzanych elementów w zastosowaniach modelarskich w okresie wiosny, lata oraz jesieni - zatem przez większą część roku.

 

Autor: M.K.