NARODOWE CZYTANIE 2018

Odpowiadając na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dęblinie reprezentacja naszej szkoły w składzie Sorka Małgosia Radomska, Sorka Ania Strumnik oraz uczniowie: Vita Yasen oraz Paweł Ciepliński wzięli udział w kolejnej edycji Narodowego Czytania.

W tym roku do wspólnej lektury wybrano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Wśród czytających fragmenty wielkiego dzieła Stefana Żeromskiego znaleźli się między innymi: Burmistrz Miasta Dęblin Pani Beata Siedlecka, Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Dęblin Pani Zofia Grula, Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Dęblinie Pani Monika Bąkała, Gospodyni przedsięwzięcia Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dęblinie Pani Dagmara Jarosz, przedstawiciele dęblińskich Jednostek Wojskowych, Policji, Klubowiczki Dyskusyjnych Klubów Książki w Dęblinie, a także przedstawiciele dęblińskich szkół. Interpretacjom „Przedwiośnia” przysłuchiwała się zebrana publiczność, wśród której można było zauważyć osobę naszej Sorki Julii Całka oraz chętnych uczniów naszej szkoły.

Dziękujemy Pani Dyrektor Miejskiej Biblioteki w Dęblinie za zaproszenie i możliwość uczestniczenia w tym niecodziennym przedsięwzięciu bogatym w symbolikę i emocje z powieści.

Trzeba przyznać, że tegoroczne Narodowe Czytanie było opatrzone wyjątkową formułą, gdyż odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji Para Prezydencka, która objęła honorowym patronatem tę akcję proponuje do czytania na ten rok nie tylko „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, ale również 44 teksty Antologii Niepodległości. Antologia Niepodległościowa, przygotowana jest z myślą o tym jubileuszowym roku. Prezentuje ona bardzo ważne i cenne utwory w dziejach naszej literatury, naszej kultury i naszej historii. Dzięki uczestnictwu we wspólnym czytaniu mogliśmy popularyzować niepopularne dzisiaj czytanie oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości narodowej.