Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. gen. F. Kleeberga w Dęblinie

08-530 Dęblin
ul. Tysiąclecia 3
tel. 81 883 02 74
internat: 693 346 689
e-mail:zsz1deblin@interia.pl

Adres

08-530 Dęblin
ul. Tysiąclecia 3
tel. 81 883 02 74
internat: 693 346 689
e-mail:zsz1deblin@interia.pl

Zwiedzamy Irlandię- rozdział I Killarney

Po pracowitym tygodniu przyszedł czas na pierwszą wycieczkę po malowniczej Irlandii. Udaliśmy się z Mallow do urokliwego Parku Narodowego Killarney (Páirc  Náisiúnta Chill Airne), położonego około 70 km na zachód od miejsca naszego pobytu. Jest to piękny park zajmujący powierzchnię ponad 10 tysięcy hektarów,

 uznany za rezerwat biosfery UNESCO. Park założony został w 1932 roku, jest swoistym pomnikiem przyrody, ostoją jelenia europejskiego. W jego obrębie znajdują się trzy jeziora polodowcowe, których wspaniałe wody mogliśmy podziwiać stojąc nad ich brzegiem. Mieliśmy również okazję zobaczyć wnętrza XIX wiecznej rezydencji Muckross  (Theach Mhucrois), w której to wizytę złożyła między innymi królowa Victoria, która to spędziła w pałacu zaledwie trzy dni, a jak dowiedzieliśmy się od przewodnika, na jej wizytę szykowano się przez 6 lat, urządzając nawet dla królowej specjalny ogród, który mogła podziwiać z okien swojej sypialni. Jest to pałac w stylu wiktoriańskim z 1843 roku. Wnętrza rezydencji zachwyciły nas swoim tradycyjnym XIX wiecznym wystrojem, dekoracjami myśliwskimi na ścianach oraz doskonale zachowaną kuchnią wraz ze sprzętem kuchennym.

W otoczeniu pałacu znajdują się przepiękne ogrody, w których wiosną kwitną rododendrony oraz roślinność śródziemnomorska. Po spacerze w ogrodach udaliśmy się nad wodospad Torc (Easach Toirc), znajdujący się w obrębie parku. Wodospad położony jest u podnóża góry Torc i ma 18 m. wysokości. Po krótkiej wspinaczce pod górę mogliśmy popatrzeć na kaskady wody oraz posłuchać urzekającego szumu opadającej rzeki.

Po wędrówce dotarliśmy do miasteczka Killarney (Cill Áirne), typowego irlandzkiego town, drugiego co do wielkości miasta hrabstwa Kerry, gdzie chodząc ulicami mogliśmy podziwiać typowe dla Irlandii budownictwo i wąskie urocze uliczki. W mieście znajdują się wyjątkowe zabytki m.in. XIV wieczny Castle Ross (ruiny zamku), St. Mary’s Cathedral (katedra) czy Muckross Abey (ruiny opactwa).

Dzień przyniósł nam mnóstwo atrakcji i liczymy na więcej!!!  

Poniżej krótka relacja fotograficzna z naszejwycieczki.

Autor: A.M.