Uroczysta Gala Finałowa „Młodzi dla historii”

W sobotę 19.11.2022 odbyła się Gala Finałowa Młodzieżowej Akademii Filmowej - projektu, który nasi uczniowie mieli szansę  realizować kolejno przez trzy dni. Uczestnicy zgodnie przyznają, że jest to zdecydowanie zbyt krótki czas, żeby móc stworzyć idealny film dokumentalny. To jednak nie przeszkodziło w wyłonieniu zwycięzców. W konkursie wzięły udział filmy uczniów z czterech szkół lubelskich: I LO w Puławach, ZS nr 1 w Kraśniku, PCEZ w Świdniku oraz z naszej szkoły, ZSZ nr 1 w Dęblinie.

Z przyjemnością ogłaszamy, że nasi uczniowie: Oliwier Bałtrukiewicz , Dominik Komar, Yaroslav Kuzhyl i Vladyslav Malyshev pod opieką pani Karoliny Pardyki

otrzymali specjalną nagrodę Młodzi Dla Historii przyznawaną przez Dyrektora Festiwalu NNW, Arkadiusza Gołębiowskiego, a także gwarancję udziału w  przyszłorocznym Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni.

Nasza ekipa wraz ze wsparciem profesjonalnych filmowców przygotowała film opowiadający historię zbrodni dokonanej przez Niemców w Górze Puławskiej  w 1942 r.

Serdecznie gratulujemy wygranej!!!

W jury oceniającym filmy zasiedli między innymi: Arkadiusz Gołębiowski - dyrektor Festiwalu NNW, reżyser filmów dokumentalnych; Michał Sulkiewicz - scenograf i aktor, stworzył scenografie do takich tytułów jak: „Alternatywy 4”, „Smoleńsk”, „Cudowne dziecko” czy „Syberiada polska”; Anna Sadowska - przedstawiciel Kuratorium w Lublinie.

W trakcie Gali grała dla nas piosenki filmowe dwudziestolecia międzywojennego „Warszawska Orkiestra Sentymentalna”.

Podczas Gali nagrodzono również zasłużonych przedstawicieli Armii Krajowej, a także przyznano nagrody filmowcom.

Dla naszego zespołu uczniów to była cudowna przygoda, która być może będzie miała wpływ na wybór ich przyszłych życiowych decyzji.

Autor: K. Pardyka