Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu - lekcja otwarta

Krótka relacja z lekcji otartej „Palenie papierosów i ich wpływ na organizm człowieka”…

W dniu dzisiejszym, 21 listopada 2019 r. w naszym internacie odbyła się lekcja otwarta przeprowadzona przez panią Agatę Aleksiewicz. W związku z tym, że Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada, właśnie dzisiaj tematem lekcji było ”Palenie papierosów i jego skutki dla organizmu człowieka”.

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu w Polsce obchodzony jest od 1991 roku. Pomysł akcji narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia.

Aby pobudzić aktywność uczniów, nauczyciel podczas lekcji  stosował ciekawe i różnorodne metody i formy pracy. W czasie zajęć wychowankowie byli aktywni i zaangażowani, z zaciekawieniem obejrzeli filmik dotyczący szkodliwości palenia papierosów, efektywnie pracowali w grupach a także chętnie przyłączyli się do rozwiązywania przygotowanych zadań. Praca przebiegała w przyjaznej atmosferze i wzajemnej współpracy uczniów i nauczyciela. Podsumowaniem lekcji był test sprawdzający, który wychowankowie rozwiazywali już indywidualnie. Dzięki uwadze na zajęciach, wszyscy wychowankowie doskonale sobie z nim poradzili.

Lekcja ta była dobra okazją do uświadomienia i przypomnienia, że palenie tytoniu powoduje różne choroby przewlekłe, w tym choroby serca, ślepotę, miażdżycę, choroby płuc i zaburzenia płodności. Tytoń wypalany w dowolnej formie jest przyczyną 90% wszystkich nowotworów płuc oraz istotnym czynnikiem ryzyka udarów i śmiertelnych ataków serca. Ma niezwykle szkodliwe działanie na organizm człowieka.