ADOPTUJ SZKOŁĘ !

Wychodząc naprzeciw potrzebom edukacyjnym dzieci z Afryki, Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Dęblinie nawiązał współpracę z Fundacją Pomocy Humanitarnej REDEMPTORIS MISSIO. Tym samym nasza szkoła została członkiem Klubu Adopcyjnego i podjęła się trudu utrzymania misyjnej szkoły podstawowej w Kamerunie. Między innymi dzięki naszej adopcji afrykańskie dzieci będą mogły się uczyć.

POZNAJ SZKOŁĘ, KTÓRĄ ADOPTUJEMY

Szkoła w Abong – Mbang (Kamerun)

Szkoła prowadzona jest przez siostry ze Zgromadzenia Sióstr Duszy Chrystusowej. Dzięki regularnym zajęciom podopieczni Fundacji mają szansę zdobywać wiedzę z zakresu rachunków, czytania i pisania, ale również poznawać podstawowe zasady higieny, zdrowego trybu życia oraz kształtować pozytywne postawy społeczne. Niestety brakuje im zeszytów, podręczników i przyborów szkolnych. Edukacji dzieci nie sprzyja też trudna sytuacja finansowa ich rodzin. Darmowy posiłek zjedzony w szkole jest często jedynym, jaki spożywają w ciągu całego dnia.

Na czym polega adopcja szkoły?

Koszt adopcji szkoły to minimum 100 zł rocznie, które wpłacimy na konto fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. W naszej bibliotece, sekretariacie i internacie (p.139) będą ustawione puszki na datki dla potrzebujących dzieci. Mogą to być niewielkie sumy pieniężne, liczy się każdy grosz. Nasza akcja będzie działaniem długofalowym, tak aby do Kamerunu docierała systematyczna pomoc od naszej szkoły. Pierwsza zbiórka potrwa do 1 czerwca 2024 r., a kolejna rozpocznie się od nowego roku szkolnego 2024/2025 i potrwa do końca maja 2025 r.

Fundacja natomiast zobowiązuje się do przekazania całej wpłaconej kwoty na rzecz wybranej placówki oraz corocznych relacji ze szkoły objętej programem adopcji. Stając się członkiem klubu otrzymamy dyplom uznania, który potwierdzi Nasz wkład w edukację dzieci w Afryce. Ponadto, każdego roku otrzymamy od fundacji szczegółową relację z życia adoptowanej przez nas szkoły.

„Edukacja to najpotężniejsza broń jakiej możesz użyć, aby zmienić świat…”

Nelson Mandela

• Dla naszej części świata dostęp do edukacji jest powszechny, zróżnicowany, a nawet darmowy. Są jednak takie miejsca na świecie – jak Kamerun, gdzie biedne państwo nie jest w stanie zapewnić nawet podstawowej edukacji swoim obywatelom. Poziom analfabetyzmu w Afryce sięga niemal 50%! Tak długo, jak z tym problemem zmagać się będzie niemal połowa ludności kontynentu, tak długo narody Afryki pozostaną ubogie nie tylko intelektualnie, ale i przede wszystkim ekonomicznie.
  • Edukacja jest najlepszym sposobem zwalczania biedy i zacofania ekonomicznego. Zapewniając wykształcenie najmłodszym, możemy przyczynić się do poprawy warunków bytowych w Afryce.
  • Dzięki rozpoczętej współpracy z Fundacją Redemptoris Missio (grudzień 2023 – akcja „Kup Pan Szczotkę”), już dziś mamy możliwość podarować dzieciom coś, co obok zdrowia, bezpieczeństwa, pożywienia i miłości jest dla nich najważniejsze – EDUKACJĘ.

Podarujmy im wykształcenie, aby mogły zmienić swoją przyszłość – na lepsze!

Autor: O. Klamann / A. Aleksiewicz