WALENTYNKI W BIBLIOTECE!

Szkoła to nie tylko nauka, to również miejsce, gdzie możemy odnaleźć miłość… w książkach!

Luty to miesiąc wyjątkowy, nie tylko dlatego, że jest najkrótszy w roku, ale także dlatego, że przepełniony jest wszechobecną miłością….14 lutego obchodziliśmy Walentynki czyli święto wszystkich zakochanych. Święto zakochanych to świetna okazja do popularyzacji wydawnictw poświęconych miłości oraz chwili refleksji nad jej wartością i znaczeniem w życiu człowieka. Piękna poezja miłosna, beletrystyka, w której w większości znajdziemy jakiś wątek miłosny… to wszystko czekało 14 lutego w bibliotece, by zachęcić każdego do „zakochania się w książkach”. Biblioteka szkolna przygotowała zabawę czytelniczą pt. „Randka w ciemno z książką”. W wypożyczalni czekały na uczniów i nauczycieli pięknie przygotowane książki owinięte w czerwony papier. Czytelnicy, decydując się na taką randkę, nie mieli pewności, co ich czeka w środku. Był to sposób na spotkanie z książką, której nie wybieramy kierując się chwytliwym tytułem czy piękną okładką. Każdy czytelnik odwiedzający bibliotekę w walentynki mógł wybrać swoją tajemniczą paczkę i zabrać ją do domu, by razem z bohaterami wylosowanej powieści miło spędzić wieczór.

Oprócz tego uczniowie wraz z nauczycielami zdecydowali się przygotować nagranie i zaprezentować najpiękniejsze ich zdaniem wiersze o miłości. Miłość w poezji to jeden z najczęściej pojawiających się motywów. Poeci o miłości pisali od wieków, pierwsze znane nam wiersze o miłości są autorstwa poetów greckich i rzymskich z czasów starożytności. Matką poezji miłosnej nazywana bywa sama Safona, która jako pierwsza komponowała erotyki i pieśni miłosne. Wielu znanych liryków poprzez napisane przez siebie wiersze o miłości starało się opisać czytelnikom swoje odczucia, obawy i oczekiwania w obliczu tego wielkiego uczucia. Według jednych kochanie drugiej osoby to czysta radość, według innych wiąże się ono nieraz ze sprzecznymi emocjami, takimi jak niepewność czy strach przed odrzuceniem.

Poniżej link (kliknij) do filmu gdzie, prezentujemy nasz autorski wybór najpiękniejszych wierszy miłosnych w wykonaniu uczniów i nauczycieli naszej szkoły.

Autor: Anna Strumnik