TURNIEJ SZACHOWY W LUBLINIE

W dniu 9 listopada br. nasi uczniowie, mieszkańcy internatu: Dmytro Bondarchuk (kl. IV TI), Dauir Seitakyn ( kl. III TL) oraz Ihor Balyko ( kl. I TiB) uczestniczyli w turnieju zorganizowanym przez Lubelski Klub Szachowy oraz Instytut  Pamięci Narodowej, który miał na celu upamiętnienie 105. rocznicy odzyskania niepodległości i wkładu szachistów w walkę o wolność ojczyzny. Dla 57 zakwalifikowanych uczestników z 13 szkół ponadpodstawowych Lubelszczyzny była to nie tylko forma uczczenia Narodowego Święta Niepodległości, ale także okazja do zaprezentowania swoich umiejętności na szerszym forum.

Co prawda nasi reprezentanci nie zajęli miejsc w czołówce, ale zakwalifikowanie się Ihora Balyko do pierwszej dziesiątki jest z pewnością dużym sukcesem i dobrze wróży  na przyszłość.

Oprócz niewątpliwie ekscytującej rywalizacji na szachownicy uczestnicy turnieju mieli też okazję do wysłuchania interesującego wykładu Piotra Flisiaka z Oddziałowego Archiwum IPN w Lublinie na temat obecności wątków szachowych w twórczości Bolesława Prusa. Dowiedzieli się też, że ten związany z Lublinem pisarz namiętnie grał w szachy. Ważnym akcentem spotkania młodych szachistów była też prezentacja poświęcona historii polskich symboli narodowych.

Na zakończenie turnieju dyrektor lubelskiego oddziału IPN dr Robert Derewenda podziękował uczestnikom, wręczając dyplomy i biało-czerwone flagi.

Całej naszej drużynie dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły, zaciętą walkę aż do końca i życzymy dalszych sukcesów w tej królewskiej dyscyplinie.

Autor: E. Bakiera / O. Grytsayenko