Ślubowanie uczniów klas pierwszych

W 84 rocznicę bitwy pod Kockiem – ostatniej bitwy kampanii wrześniowej- uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie, stając się tym samym pełnoprawnymi członkami naszej szkolnej społeczności. Wybór daty ślubowania (w tym roku był to 4 października) nie jest przypadkowy. To właśnie w tym okresie pamięcią  sięgamy do wydarzeń września 1939 roku i wspominamy Samodzielną Grupę Operacyjną ,,Polesie” z jej bohaterskim dowódcą gen. Franciszkiem Kleebergiem – patronem naszej szkoły.

W szkolnej auli spotkali się  nauczyciele, rodzice i uczniowie  klas pierwszych ze swoimi wychowawcami. Uroczysty apel rozpoczął się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu narodowego. Następnie głos zaprała Pani Dyrektor Iwona Wierzchowska – Kuta, która powitała wszystkich zebranych. W swoim wystąpieniu przedstawiła także sylwetkę Patrona Szkoły gen. Franciszka Kleeberga.

Punktem kulminacyjnym spotkania było ślubowanie. Pierwszoklasiści ślubowali na sztandar w obecności swoich wychowawców – Pań: Natalii Garncarskiej, Magdaleny Wojdat, Małgorzaty Więsek oraz Panów: Tomasza Jaśkowskiego i Piotra Kwietnia. Uroczyście zobowiązali się za przykładem Patrona do przestrzegania najważniejszych życiowych i szkolnych wartości. Następnie przedstawiciele uczniów klas pierwszych złożyli tradycyjnie kwiaty pod popiersiem generała Franciszka Kleeberga w głównym holu szkoły.

Na zakończenie wszyscy obejrzeli krótką część artystyczną o patriotycznym charakterze
w wykonaniu młodzieży klas starszych. Scenariusz przygotowała Pani Urszula Kostyra i Teresa Kowalska. O dekorację zadbała Pani Anna Strumnik. Pocztem sztandarowym opiekowała się Pani Marzena Teodorowicz.

Poruszająca część artystyczna skłoniła zebranych do refleksji na temat zła wojny,   uświadomiła, jak ważna jest pamięć o bohaterach i ich poświęceniu.

Autor: Urszula Kostyra