Akcja Żonkile

19 kwietnia nasza szkoła włączyła się w Akcję Żonkile! - wydarzenie upamiętniające rocznicę powstania w getcie warszawskim. Organizatorem  akcji Żonkile jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W tym roku obchodzimy okrągłą 80 rocznicę wydarzeń z 1943 roku. Honorową Ambasadorką akcji Żonkile została Hanna Krall, pisarka i dziennikarka, autorka książki „Zdążyć przed Panem Bogiem”- na jej motywach Muzeum POLIN przygotowało i udostępniło poruszającą animację, którą mieli możliwość obejrzeć nasi uczniowie.

Narracja w filmie opartym na motywach książki "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall toczy się w trzech płaszczyznach czasowych – w okresie II wojny światowej, poznajemy tam losy młodego Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim; w latach 60. XX wieku, wtedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi, oraz w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall. Poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania stawiane nam zarówno przez Reporterkę, jak i samego Edelmana są osią przewodnią spajającą poszczególne wątki opowieści.

Po projekcji filmu odbyła się krótka debata poświęcona temu wydarzeniu, którą poprowadziła nauczycielka historii – pani Urszula Pacholska.

Rocznica 19 kwietnia nie może się obejść bez żonkili – kwiatów, których bukiet co roku tego dnia otrzymywał od anonimowej osoby Marek Edelman - ostatni dowódca ŻOB, zmarły w 2009 roku. Składał je co roku pod Pomnikiem Bohaterów Getta przy ul. Zamenhofa. Dlatego też nasi uczniowie również otrzymali symboliczne żółte żonkile.

Autor: Anna Strumnik