Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca 2023 r poczet sztandarowy z udziałem uczniów klasy 4e4 -  P. Cieśla, A. Kornacki, S. Krupiński, J. Mentel, A. Prządka i S. Soból wraz z wychowawczynią Panią Urszulą Pacholską uczestniczyli w powiatowych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorem uroczystości było Starostwo Powiatowe w Rykach we współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy AK.

Msza Św. w kościele Najświętszego Zbawiciela w Rykach z asystą kadetów z Zespołu Szkół w Sobieszynie była tego dnia centralnym punktem obchodów .

Po niej miał miejsce okolicznościowy program artystyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Rykach. Złożone zostały kwiaty na zbiorowej mogile Żołnierzy AK-WiN na cmentarzu parafialnym. Po uroczystościach zwiedzana była Izba Pamięci "Orlika" oraz okolicznościowa wystawa na terenie zespołu pałacowo – parkowego. Uczniowie wysłuchali wykładu prelegenta p. Leszka Żebrowskiego - znawcy tematyki powojennego polskiego podziemia niepodległościowego.

To była niezapomniana lekcja historii. Dziękujemy Dyrekcji naszej szkoły za możliwość uczestnictwa w obchodach.

Autor: Urszula Pacholska