Narodowe czytanie

W sobotę 2 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dęblinie odbyła się kolejna edycja „Narodowego Czytania”. Zapoczątkowana w 2012 roku ogólnopolska akcja polega na wspólnym czytaniu wybitnych dzieł polskiej literatury. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Podczas poprzednich edycji wspólnie czytano "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa i "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza.

W tym roku w całym kraju i poza jego granicami czytano "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego powstał na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie „Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań „Wesela”.

Naszą szkołę w tym przedsięwzięciu reprezentowali uczniowie: Katarzyna Niezgoda, Maciej Bernat i Dominik Fiołna wraz z nauczycielkami: Małgorzatą Radomską i Teresą Kowalską.

Autor: T.K.