17 listopada 2022 - Światowy Dzień Rzucania Palenia

Palenie papierosów od dekad jest wskazywane jako jeden z kluczowych czynników ryzyka dla zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) regularnie alarmuje o postępującej „epidemii palenia” i podaje, że z nikotynizmem zmaga się obecnie 1,3 mld osób na świecie. Przy tym papierosy są ciągle najbardziej rozpowszechnioną, ogólnodostępną i akceptowalną społecznie używką.

Dlatego, jedną z akcji zwracających uwagę na problem palenia jest Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony każdego roku w trzeci czwartek listopada (w tym roku 17 listopada). W Polsce obchodzony jest od 1991 roku. Pomysł akcji powstał jednak w Stanach Zjednoczonych, z inicjatywy dziennikarza LynnaSmitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy osób podjęło próbę wstrzymania się od palenia przez jedną dobę, … i udało się!

Mając to na uwadze, oraz zdając sobie sprawę z tego, że ważnym elementem każdej profilaktyki jest udostępnianie wiedzy, w naszej szkole (ZSZ nr 1 w Dęblinie) przez cały tydzień trwała, skierowana do całej społeczności szkolnej, akcja uświadamiająca skutki zdrowotne, społeczne i ekonomiczne palenia papierosów i papierosów elektronicznych.

W ramach tej akcji wszyscy mogli zapoznać się z umieszczonymi na tablicach materiałami edukacyjnymi. Organizatorki przedsięwzięcia postawiły przede wszystkim na objęcie działaniami jak największej liczby uczniów. Akcja informacyjna zakończyła się więc międzyklasowym konkursem wiedzy. W czwartek i piątek uczniowie mieli możliwość sprawdzić się w teście wiedzy. W konkursie wzięły udział całe klasy. Uczniowie odpowiadali na 40 pytań, a następnie, pod kierunkiem nauczycieli dokonywali oceny koleżeńskiej swoich prac, konfrontując wiedzę z faktami.

A fakty są zastraszające:

- papierosy zawierają 4 tys. szkodliwych dla zdrowia związków, z czego 40 jest przyczyną zachorowań na nowotwory. Do związków o działaniu rakotwórczym należą między innymi: nikotyna, substancje smoliste, tlenek węgla, formaldehydy, amoniak, tlenki azotu, arszenik, cyjanek wodoru;

- palenie tytoniu powoduje różne choroby przewlekłe, w tym choroby serca, ślepotę, miażdżycę, choroby płuc i zaburzenia płodności;

- tytoń wypalany w dowolnej formie jest przyczyną 90% wszystkich nowotworów płuc oraz istotnym czynnikiem ryzyka udarów i śmiertelnych ataków serca;zabija średnio jednego na dwóch palaczy;

- dym tytoniowy wdychany przez osoby niepalące tzw. „bierne palenie” jest tak samo groźny dla zdrowia, jak w przypadku osób palących,

- narażenie na dym tytoniowy tzw. „bierne palenie” jest szczególnie niebezpieczne dla kobietwciąży i dzieci; wymuszone wdychanie dymu tytoniowego może prowadzić do wystąpienia u dzieci: infekcji dróg oddechowych, astmy, zapalenia ucha środkowego, nowotworów, a także nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt;

- nie są znane dane, że papierosy elektroniczne pomagają w rzuceniu nałogu nikotynowego.

Mamy nadzieję, że podjęte przez nasz działania przyniosą efekty.

Autor: M.Teodorowicz, A.Michalik