Powiatowo-gminne obchody Święta Niepodległości w Rykach

Powiatowo - Gminne Święto Niepodległości 11.11.2022 r. rozpoczęło się zbiórką pocztów sztandarowych na placu przed Kościołem Parafialnym pw. Najświętszego Zbawiciela w Rykach. Naszą szkołę godnie reprezentowali uczniowie klasy 4e4 Patryk Cieśla, Sebastian Soból, Szymon Krupiński i Adam Kornacki wraz z wychowawcą p. Urszulą Pacholską.

Uczniowie ZSZ nr 1 im. Władysława Korżyka w Rykach wykonali okolicznościowy program artystyczny w Kościele Parafialnym. Następnie odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny,  w trakcie której występowała Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Rykach, po której miał miejsce przemarsz pocztów sztandarowych i uroczystości przed pomnikiem „Bojownikom  o Wolność Ojczyzny" w asyście honorowej kompanii 1 Dęblińskiego Batalionu Drogowo - Mostowego i drużyny kadetów Zespołu Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie.

Zgromadzeni odśpiewali ,,Mazurek Dąbrowskiego’’ w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu".

Miał również miejsce apel pamięci i salwa honorowa.

Wieniec pod pomnikiem w asyście żołnierza RP składali p. Dyrektor Artur Misiak, nauczyciel historii- Urszula Pacholska i uczeń klasy 4e4- Adam Kornacki.

Starosta Rycki- p. Dariusz Szczygielski podziękował wszystkim za wzięcie udziału w uroczystościach. Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Rykach wykonała wiązankę pieśni legionowych.

To była pouczająca lekcja historii, która pozostanie na długo w naszej pamięci.

Autor: Urszula Pacholska