„Absolwenci – Kobietom” czyli męskie granie w Pilnikach
8 maca w Międzynarodowym Dniu Kobiet w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Dęblinie odbyło się niecodzienne wydarzenie. Grupa absolwentów szkoły, zachęcona pomysłem pani Małgorzaty Radomskiej, wystąpiła wieczorową porą przed zgromadzoną w szkolnej auli publicznością, prezentując wybrane przez siebie piosenki o kobietach i dla kobiet z racji ich święta.
Wśród wykonawców, którzy wcielili się w role wokalistów lub/i instrumentalistów, znaleźli się Patrycja Sokołowska (wokal), Marcin Agacki (wokal), Tomasz Jaśkowski (wokal), Tomasz Mikusek (wokal i gitara elektryczna), Patryk Mokijewski (perkusja), Michał Pastuszak (wokal, pianino i gitara akustyczna), Jacek Rayski (wokal i gitara akustyczna) oraz Sławomir Sępioł (wokal i gitara akustyczna). Powyższy skład uzupełniał brat Patryka Daniel Mokijewski (gitara basowa).
Przed występem dyrektor szkoły pan Artur Misiak przywitał obecnych, a w szczególności panie Monikę Kośmińską Wicestarostę Ryckiego i Liliannę Dąbrowską Naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Rykach oraz wicedyrektor panią Iwonę Wierzchowską-Kuta. Wszystkim paniom na sali złożył ciepłe życzenia i otworzył koncert.
Podczas koncertu publiczność usłyszała takie utwory jak „Jeszcze się tam żagiel bieli” Alicji Majewskiej, „Radość najpiękniejszych lat” Anny Jantar, „Kochać” Piotra Szczepanika, „Kocham Cię jak Irlandię” Kobranocki, „Zabiorę cię dziś na bal” Zbigniewa Wodeckiego czy „Siedem gór” Piotra Woźniaka. Autorski utwór „I co z tego, ze nie jest mi dane” zaśpiewał i zagrał Michał Pastuszak, a Sławomir Sępioł ekspresyjnie wykonał trzy autorskie utwory zespołu Nie Jest Źle, którego jest członkiem. Nie do przecenienia jest wkład Sławomira Sępioła jako realizatora dźwięku.
Między piosenkami uczniowie szkoły Wiktor Stępień, Franciszek Niezgoda, Dominik Jurkowski, Anton Pasternak, Błażej Sikora, Mateusz Dąbrowski i Ramzan Tairov zaprezentowali krótkie teksty liryczne inspirowane kobietami.
W roli konferansjerek wystąpiły panie Małgorzata Radomska i Urszula Pacholska, a towarzyszył im pan Tomasz Jaśkowski. O piękną dekorację zadbała pani Anna Strumnik, zaś plakat i zaproszenie wykonała uczennica Yelizaveta Bilkina ze wsparciem pana Ireneusza Lewickiego oraz wskazówkami pani Małgorzaty Radomskiej.
Było niezwykle i wzruszająco. Zaprezentowany program koncertu najwyraźniej spodobał się zgromadzonej publiczności, która owacjami na stojąco nagrodziła wykonawców. Artyści stanęli na wysokości zadania i zapewnili zgromadzonej publiczności sporo wzruszeń i niezapomnianych wrażeń. Rodzą się więc pytania czy było warto i czy będzie następny raz. Z pewnością na pierwsze pytanie odpowiedź brzmi „tak”. Jaka jest odpowiedź na drugie? O to należy pytać artystów i pomysłodawczynię.