WYCIECZKA KRAJOZNAWCZA DO KOPALNI ODKRYWKOWEJ W BEŁCHATOWIE I MANUFAKTURY

W dniu 27.09.2022 uczniowie klas 4e4, 4k4, 4 tke, 3 te i 3 tl pod opieką pani Anny Strumnik i pani Małgorzaty Więsek wyruszyli na wycieczkę krajoznawczą.

Program wycieczki był niezwykle bogaty i obejmował:

1)     spotkanie informacyjne w Sali Tradycji z pracownikiem kopalni węgla brunatnego w Bełchatowie, który przekazał informacje dotyczące historii , funkcjonowania i planów na przyszłość kopalni oraz pobliskiej elektrowni cieplnej. Następnym punktem był przejazd na taras widokowy kopalni w miejscowości Żłobnica, gdzie na własne oczy uczniowie mieli okazję zobaczyć odkrywkę węgla, która jako jeden z trzech na świecie obiektów jest widoczna z Kosmosu.

2)     Kolejnym przejazd programu był przejazd przez Kleszczów – najbogatszą gminę w Polsce, podczas którego nauczycielka geografii wyjaśniła, przyczyny lokujące Kleszczów na pierwszym miejscu w rankingu najbogatszych gmin, a uczniowie zwrócili uwagę na wyjątkowy stan infrastruktury drogowej w tej gminie.

3)     Następnie wyruszyliśmy w kierunku Łodzi, a w czasie przejazdu pani Więsek przekazywała informacje dotyczące dwóch wizytówek miasta Łódź: ul. Piotrkowskiej – która jest nie tylko jedną z najdłuższych ulic handlowych w Europie o długości około 4,5 km, ale także jedną z najbardziej znanych ulic w kraju, najdłuższym polskim deptakiem i jednocześnie wizytówką miasta i reprezentacyjną ulicą Łodzi, a także Manufaktury.

4)     Przedostatnim punktem wycieczki była Manufaktura - jedno z największych w Polsce centrów handlowo – rozrywkowych, które powstało w miejscu dawnej fabryki włókienniczej, a jednocześnie miejsce, które można uznać za symbol udanej rewitalizacji, wykonanej według unikalnego w skali europejskiej projektu o powierzchni aż 27 ha. W czasie pobytu w Manufakturze poprzez posilenie się ciepłym posiłkiem zregenerowaliśmy siły na powrót do Dęblina.

5)     W drodze powrotnej aby sprawdzić czy cele wycieczki zostały osiągnięte pani Więsek i pani Strumnik, zorganizowały niespodziankę - konkurs wiedzy, obejmujący swymi pytaniami treści dotyczące zwiedzanych obiektów, przekazywane w czasie przejazdu przez nauczycielkę geografii oraz treści, które przekazał pracownik kopalni. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w konkursie, udzielając prawidłowych odpowiedzi na pytania, co utwierdziło nasze nauczycielki że założone cele wycieczki zostały osiągnięte, a w drodze powrotnej okazało się, że został osiągnięty jeszcze jeden dodatkowy cel – niesamowita integracja naszej grupy szkolnej.

Autor: Małgorzata Więsek