Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. gen. F. Kleeberga w Dęblinie

08-530 Dęblin
ul. Tysiąclecia 27
tel. 81 883 02 74
internat: 693 346 689
e-mail:zsz1deblin@interia.pl

Adres

08-530 Dęblin
ul. Tysiąclecia 27
tel. 81 883 02 74
internat: 693 346 689
e-mail:zsz1deblin@interia.pl

Poznajemy Irlandię – wycieczka do Killarney

Killarney - niewielkie  przytulne miasto w południowo-zachodniej Irlandii  położone nad rozległymi jeziorami w hrabstwie Kerry, ok. 250 km od Dublina. I właśnie tutaj wybraliśmy  się niedzielnego poranka  na swoją ostatnią wycieczkę podczas pobytu na praktykach w ramach projektu „Zawodowcy z Dęblina na europejskim rynku pracy” o numerze 2017-1-PL01-KA102-035852 „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+.

Pierwszym punktem wyprawy był wodospad Torc, który znajduje się w lesie przypominającym sceny z filmu Hobbit. Później mieliśmy okazję sprawdzić swoją kondycję i wejść po stromych schodach kamiennych na wzgórze, ale było warto…stamtąd ukazał się zapierający dech widok na jeziora .

Następnie udaliśmy się do Parku Narodowego, gdzie spacerowaliśmy przez dwie godziny podziwiając przepiękne krajobrazy oraz wiktoriańską posiadłość Muckross. Na zakończenie wycieczki pojechaliśmy do samego miasta Killarney . Miasteczko jest bardzo chętnie odwiedzane  ze względu na ciekawą zabudowę, pyszną kuchnię i typowo irlandzką atmosferę. Poznaliśmy centrum miasta, gdzie wszędzie panuje atmosfera świąt: na ulicach, w sklepach, kawiarenkach... Christmas spirit is everywhere.

Pogoda i humory dopisały więc czas minął bardzo szybko. Około piętnastej, zadowoleni i z pełnym bagażem pozytywnych wrażeń, wyruszyliśmy w powrotną drogę do Mallow.

 

Na koniec mała ciekawostka. W Irlandii obowiązują dwa języki: angielski i irlandzki. W języku irlandzkim nazwa miasta Killarney brzmi Cill Áirne co tłumaczy się jako „kościół tarniny”, a my mieszkamy w Mallow czyli Mala (pełna nazwa - Magh nAla)  co oznacza "równina kamienia".