Wieczornica- Pamięć o Powstańcach jest wieczna.

Członkowie Koła Miłośników Historii i zaproszeni uczniowie z klas 4TK/L4,4i4B,4Ti,3TE,3Ti, wraz z opiekunką p. Urszulą Pacholską minutą ciszy oddali hołd Powstańcom.

Oddanie hołdu i opieka nad Powstańcami jest naszym obowiązkiem. Są oni świadkami jednego z najważniejszych wydarzeń w naszej historii. Pamiętajmy o Nich, nie tylko 1 sierpnia. Pamięć o Powstańcach jest wieczna. Swoim heroizmem i odwagą udowodnili nam, że nigdy nie można tracić nadziei. To dzięki nim żyjemy w wolnym i niepodległym państwie – składając hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego.

Pierwszy dzień sierpnia jest wyjątkowy dla nas wszystkich. Co roku tego dnia o godzinie 17 cała Polska zatrzymuje się, aby upamiętnić wybuch Powstania Warszawskiego i oddać hołd jego uczestnikom. Ta piękna i wzruszająca tradycja pokazuje, jak wielkie znaczenie ma Powstanie, nawet 78 lat po zakończeniu .

Przywołując tragiczne chwile Polaków sprzed 78 lat podkreśliśmy niezłomność i bohaterstwo uczestników Powstania Warszawskiego. - Mimo porażki powstańcy dali świadectwo niezłomności i bohaterstwa. Ich ofiara oraz niewyobrażalne poświęcenie są wartościami, które leżą u podstaw współczesnej polskości .

Rozmawialiśmy o powstaniu warszawskim - największej operacji militarnej Armii Krajowej, wystąpieniu zbrojnym przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowanym przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączonym z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.

Wspólnie wysłuchaliśmy wiązankę piosenek powstańczych, ,,Dziewczynę z granatem ’’z ,,Czasu honoru’’(Powstanie),wysłuchaliśmy wykładu, odnieśliśmy się do roku 1944,podzieliliśmy się wiedzą dotyczącą tamtych czasów.

Dziękujemy Dyrekcji Szkoły -p. Arturowi Misiakowi i p. Iwonie Wierzchowskiej -Kuta za przybycie na uroczystą wieczornicę , powitanie uczestników i zachęcenie do udziału w spotkaniu.

Autor: Urszula Pacholska