Narodowe czytanie

Braliśmy udział w Narodowym Czytaniu organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Dęblinie

Odpowiadając na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dęblinie reprezentacja naszej szkoły w składzie Sorka Małgosia Radomska, Sorka Ania Strumnik oraz uczniowie: Yelizaveta Bilkina, Danelina Dyussupova oraz Oliwier Bałtrukiewicz 16 września 2022 wzięli udział w kolejnej – jedenastej już edycji Narodowego Czytania.

W tym roku do wspólnej lektury wybrano „Ballady i romanse ” Adama Mickiewicza. Wśród czytających fragmenty ballad naszego Wieszcza znaleźli się między innymi: Burmistrz Miasta Dęblin Pani Beata Siedlecka, Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Dęblin, Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Dęblinie Pani Monika Żmuda, przedstawiciele Urzędu Miasta, dęblińskich Jednostek Wojskowych, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Klubowiczki Dyskusyjnych Klubów Książki w Dęblinie, a także przedstawiciele dęblińskich szkół. Interpretacjom „Ballad i romansów” przysłuchiwała się zebrana publiczność.

Dziękujemy Pani Dyrektor Miejskiej Biblioteki w Dęblinie za zaproszenie i możliwość uczestniczenia w tym niecodziennym przedsięwzięciu bogatym w symbolikę i emocje.

Trzeba przyznać, że tegoroczne Narodowe Czytanie było opatrzone wyjątkową formułą, gdyż odbywa się w dwusetną rocznicę pierwszej publikacji „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.

Narodowe Czytanie to święto polskiej literatury. Odżywają słowa zawarte w wybitnych dziełach. Te słowa płyną do milionów słuchaczy. Stają się żywe,  budzą zachwyt, skłaniają do zadumy  młodych i starszych Polaków. Dzięki uczestnictwu we wspólnym czytaniu mogliśmy popularyzować niepopularne dzisiaj czytanie oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości narodowej.

Autor: Małgorzata Radomska