Poznajemy Andaluzję!

Pobyt na stażu w Hiszpanii to dla uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Dęblinie nie tylko możliwość  podniesienia swoich kwalifikacji i umiejętności zawodowych ale także doskonała okazja do poznania kultury, tradycji, historii i zabytków Andaluzji.  Służą temu popołudniowe wycieczki po Sewilli i do innych miast regionu. Korzystając z wolnego weekendu stażyści ze swoimi opiekunkami wybrali się więc do dwóch andaluzyjskich miast: Kadyksu oraz Kordoby.

Sobota przeznaczona była na zwiedzanie Kadyksu. Hiszpański Cadiz, nazywany europejską Hawaną, to jedna z najstarszych osad na półwyspie Iberyjskim. Założona przez Fenicjan, do dziś pozostaje jednym z najważniejszych portów w kraju. Kadyks to także miasto ,,Ciudad que sonríe" czyli ,,Miasto, które się uśmiecha". Mieszkańcy są uśmiechnięci i przyjaźni. Podczas wizyty w tym urokliwym mieście mogliśmy zobaczyć takie zabytki i miejsca jak: Catedral de Santa Cruz, Iglesia de Santa Cruz, Torre de Poniente, Teatro Romano (ruiny rzymskiego teatru),  Plaza Topete. Wrażenie zrobił na nas Mercado Central de Abastos - zadaszony rynek, pełniący obecnie  funkcję targu, na którym sprzedawane są  świeże owoce morza, ryby, owoce.  Jednym z miejsc, które znalazły się na naszej drodze był pochodzący z końca XVIII wieku ogród -  Park Genoves. Ostatnim punktem naszej wycieczki  był spacer po urokliwej plaży La Caleta, miejscu, które stało się planem zdjęciowym filmu ,,Śmierć nadejdzie jutro" z Piercem Brosnanem z serii o agencie 007. Spacer po plaży stał się okazją do zanurzenia nóg w Atlantyku.  Kadyks to nie tylko zabytki i piękne plaże, to także doznania kulinarne. Mogliśmy skosztować tutejszego przysmaku, czyli Las tortillas de camarones (smażone placki z krewetek z cebulką i natką pietruszki).  Miasto po prostu nas oczarowało.

Niedziela upłynęła nam na zwiedzaniu Kordoby. To andaluzyjskie miasto charakteryzuje się najwyższą średnią temperaturą letnią w Europie, wynoszącą 40 ℃. Nas przywitało… deszczem
i 18 ℃.  Kordoba to miasto słynące z kulturowej tolerancji , tu w sposób pokojowy współistniały trzy wielkie religie: judaizm, chrześcijaństwo i islam. Spacerując po mieście mogliśmy obejrzeć takie miejsca i zabytki jak: Plaza de las Tendilas, ruiny rzymskiej świątyni z I wieku (Ruinas del Templo Romano), Puente Romano (most nad rzeką Gwadalkiwir, wybudowany w I w. ), Catedral – Mezquita – niezwykłą świątynię, największy meczet w Europie, przekształcony w XIII w. w katolicką katedrę (żal, że tego dnia nie było możliwości jej zwiedzenia), czy Callejas de las Flores (ulicę kwiatów).

To były dwa bardzo intensywne dni. A już jutro czeka nas wizyta studyjna.