Z wizytą w Centrum treningowym C.16 Eurofighte w Moron

W ramach realizacji projektuprogramu Erasmus+ - „Europejskie umiejętności – zawodowy start” o numerze: 2018-1-PL01-KA102-048049 w ramach projektu „Mobilność osób uczących się i kadry w ramach kształcenia zawodowego” finansowanego ze środków Unii Europejskiej uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Dęblinie przebywający na stażu w Hiszpanii udali się z wizytą studyjną do Moron, do wojskowej bazy, gdzie stacjonują samoloty Eurofighter Typhoon. W bazie tej, będącej trzecią co do wielkości jednostką w Hiszpanii, stacjonuje brygada Ala 11(ala po hiszpańsku znaczy skrzydło).

Na początku wizyty stażyści obejrzeli film prezentujący historię jednostki, następnie zobaczyli pracę symulatora wojskowego, zarówno od strony pilota, jak i instruktora. Bardzo ciekawa była prezentacja testu pracy silnika odrzutowego. Na żywo zobaczyli i usłyszeli, jak pracuje silnik, nabiera obrotów i mocy. Po prezentacji, z bliska zapoznali się z budową silnika odrzutowego, poznali szczegóły jego pracy. Hiszpańscy mechanicy wykazali się dużą cierpliwością udzielając wyczerpujących odpowiedzi na liczne pytania. Wrażenie zrobiła amfibia, dzięki której można było poznać historię lotnictwa. Wsiadając do kokpitu starego samolotu i operując sterami można na chwilę przenieść się w czasie i poczuć jak dawni piloci. Spotkanie zakończyło się w nowoczesnych hangarach, gdzie uczniowie zobaczyli kokpit nowoczesnego samolotu, mogli dotknąć każdego jego elementu.
Warto podkreślić, że goszczący naszych uczniów w bazie mechanicy, instruktorzy i piloci byli nie tylko kompetentni ale także bardzo życzliwi i otwarci.

To była bardzo ciekawa i pouczająca wizyta. Na pewno zostanie zapamiętana jako jedna z najbardziej interesujących w czasie pobytu w Hiszpanii.  

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z wizyty w Moron.