Podsumowanie wyjazdu I grupy uczniów na praktyki zawodowe do Irlandii
17 stycznia 2018 r. odbyło się podsumowanie wyjazdu I grupy, 24 uczniów na praktyki zawodowe do Irlandii w ramach projektu „Zawodowcy z Dęblina na europejskim rynku pracy”. Koszt całego projektu - dofinansowanie z Unii to 569 853,31 zł. Mobilność obejmie łącznie w dwóch grupach 46 uczniów technikum informatycznego i elektrycznego.
W spotkaniu uczestniczył Starosta Rycki Pan Stanisław Jagiełło, rodzice uczniów, którzy wrócili z praktyk zagranicznych oraz rodzice potencjalnych kandydatów do kolejnego wyjazdu.
Najbardziej zainteresowani spotkaniem byli informatycy z klas I, II, III i elektrycy z klas: I, II, III, do których było ono głównie kierowane. Spotkanie prowadziła Pani dyrektor Jolanta Kiebzak, Pani Małgorzata Więsek - koordynator projektu i Pan Artur Misiak - opiekun grupy.
W ramach projektu „Zawodowcy z Dęblina na europejskim rynku pracy” o numerze 2017-1-PL01-KA102-035852 „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe, grupa 24 uczniów, w dniach 13.XI-8.XII. 2017 r. odbywała zagraniczną praktykę zawodową w Irlandii, w firmach o profilach działalności zgodnych z kierunkami kształcenia. W listopadzie 2018 r. kolejna grupa uczniów wyjedzie do Mallow. Głównym celem praktyk jest rozwój kompetencji zawodowych, społeczno-personalnych, zdobycie doświadczenia zawodowego poprzez praktyki w irlandzkich zakładach, nabycie kluczowych kwalifikacji zawodowych, ułatwiających wejście na rynek pracy, przełamanie bariery językowej, szczególnie w języku branżowo-zawodowym, wzrost pewności siebie, umiejętność radzenia sobie ze stresem, poczucia własnej wartości oraz poszerzenie wiedzy na temat kultury i obyczajów Irlandii.
Podczas spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali Certyfikaty Europass - paszport językowy. Wkrótce po zatwierdzeniu przez Krajowe Centrum Europass otrzymają dokumenty Europass Europass Mobility. Elektrycy uzyskali dodatkowo ważny w zawodzie certyfikat Safe Pass.
Informatycy i elektrycy, którzy odbywali praktyki w Irlandii opowiedzieli o swoich doświadczeniach i przeżyciach. Podzielili się z młodszymi kolegami wrażeniami z wyjazdu. Mówili o tym, że praktyka zawodowa w ramach projektu PO WER była nowym i cennym doświadczeniem. Podniosła ich umiejętności komunikacyjne i wpłynęła znacząco nie tylko na ich rozwój zawodowy, kulturowy, ale także na ich tolerancję i otwartość na świat. Zachęcali wszystkich do wzięcia udziału w rekrutacji i skorzystania z szans jakie niesie ze sobą realizacja programu PO WER w naszej szkole. Wszyscy zebrani obejrzeli film z pobytu w Irlandii, który powstał w oparciu o materiały nagrane przez uczniów podczas ich miesięcznego pobytu na Zielonej Wyspie oraz prezentację zdjęć.
Wkrótce rusza rekrutacja do kolejnej edycji programu PO WER i kolejna grupa naszych uczniów wyjedzie do Irlandii, po nowe doświadczenia i umiejętności. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w rekrutacji !!!