Debata historyczna - Droga Polaków do niepodległości w XIX i XX w.

Udział uczniów naszej szkoły w debacie historycznej dotyczącej drogi Polaków do niepodległości w XIX i XX w. w obecności dyrekcji, kierownictwa naszej szkoły i nauczycieli odbył się w poniedziałkowe popołudnie 25 listopada 2024 r.

Debata, jest cennym narzędziem rozwoju osobistego i skutecznej komunikacji. Udział w debatach sprzyja otwartości umysłu, umiejętności rozważania wielu perspektyw i doskonali umiejętności publicznego przemawiania i retoryki.

Po pierwszym mówcy uczestnicy debaty wstawali w odpowiedniej kolejności i przedstawiali swoje argumenty.

Przekonująco podsumowywali swój punkt widzenia. Zgromadzeni uczniowie - uczestnicy spotkania podzieleni byli na 3 grupy - prezentując na początku sytuację Polaków pod zaborami. Polacy różnie się zachowywali wobec zaborów, niektórzy bronili oświaty i kultury, inni walczyli tworząc legiony lub ruchy spiskowe. W zaborze austriackim na przykład księżna Izabela Czartoryska zajmowała się obroną kultury Polacy w XVIII w. próbowali odzyskać niepodległość drogą zbrojną, polityczną i gospodarczą. Był to okres narodu bez państwa. Naród Polski wielokrotnie starał się przywrócić choć namiastkę własnej niezależności, jak Księstwo Warszawskie, bądź pod rządami zaborcy wzrastali w wiedzy i kulturze. Widoczny był ciągły opór narodu polskiego.

29 listopada 1830 r. w Warszawie wybucha Powstanie Listopadowe. W niedługim czasie przybiera ono charakter regularnej wojny polsko-rosyjskiej. Mają miejsce wielkie bitwy pod Stoczkiem, Olszynką Grochowską, Iganiami.

161 lat temu, 22 stycznia 1863 roku, rozpoczęło się powstanie styczniowe, największy zryw narodowowyzwoleńczy przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Pomimo klęski militarnej, umocniło ono polską świadomość narodową, miało też wpływ na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń.

Po I wojnie światowej sześciu ojców niepodległości: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty i Ignacy Daszyński wspólnie wykorzystało sprzyjające warunki i doprowadziło do narodzenia się II Rzeczypospolitej.

Powstanie, które wybuchło 27 grudnia 1918 r., było zbrojnym wystąpieniem polskich mieszkańców Wielkopolski przeciwko państwu niemieckiemu. Polacy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski, która w tym czasie umacniała swą niepodległość.

Spotkanie było ożywione, pełne zaangażowania nauczycieli i uczniów podczas prezentowania tematu debaty.

Podziękowania kierujemy w stronę uczniów klas-3TL, 2Te, 2tia, 2TL, 1TL, 4Ti za aktywny udział w debacie. Dziękujemy dyrekcji,kierownictwu szkoły i nauczycielom obecnym na uroczystym spotkaniu.

Do zobaczenia wkrótce.

Autor: Urszula Pacholska i członkowie Koła Miłośników Historii