Uroczystość ślubowania klas pierwszych

Przełom września i października to ważny moment dla naszej szkoły. To właśnie wtedy w poczet pełnoprawnych członków naszej szkolnej społeczności przyjmowani są uczniowie klas pierwszych. W przededniu 85 rocznicy bitwy pod Kockiem - ostatniej bitwy kampanii wrześniowej, pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie. Data ślubowania (w tym roku 25 września) nie jest przypadkowa. To właśnie w okresie września i października sięgamy pamięcią do wydarzeń 1939 roku i wspominamy Samodzielną Grupę Operacyjną ,,Polesie” z jej bohaterskim dowódcą gen. Franciszkiem Kleebergiem – patronem naszej szkoły. Wspominamy tych, którzy za wolność naszej ojczyzny zapłacili najwyższą cenę – cenę swojego życia. Zdajemy sobie sprawę, że pamięć o nich to nasz moralny obowiązek.

W szkolnej auli spotkali się  nauczyciele, rodzice i uczniowie  klas pierwszych ze swoimi wychowawcami. Uroczysty apel rozpoczął się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu narodowego. Następnie głos zaprał Pan Dyrektor Artur Misiak, który powitał wszystkich zebranych. W swoim wystąpieniu przedstawił także sylwetkę Patrona Szkoły gen. Franciszka Kleeberga, zaprosił młodzież do udziału w uroczystościach związanych z Patronem i odwiedzenia Szkolnej Izby Pamięci. Zachęcał młodzież, by czerpała wzorce z gen. F. Kleeberga.

Punktem kulminacyjnym spotkania było ślubowanie. Pierwszoklasiści ślubowali na sztandar w obecności swoich wychowawców – Pań: Moniki Gołębiowskiej, Karoliny Rymkiewicz – Rogackiej oraz Agnieszki Piwońskiej – Filipek. Uroczyście zobowiązali się za przykładem Patrona do przestrzegania najważniejszych życiowych i szkolnych wartości. Następnie przedstawiciele uczniów klas pierwszych złożyli tradycyjnie kwiaty pod popiersiem generała Franciszka Kleeberga w głównym holu szkoły.

Na zakończenie wszyscy obejrzeli krótką część artystyczną o charakterze patriotycznym w wykonaniu młodzieży klas starszych. Scenariusz przygotowały Panie Teresa Kowalska i Urszula Kostyra. O dekorację zadbała Pani Anna Strumnik. Pocztem sztandarowym opiekowała się Pani Marzena Teodorowicz.

Część artystyczna uświadomiła zebranym, jak ważna jest pamięć o przeszłości i bohaterach,  skłoniła do refleksji na temat zła wojny.

Autor: Urszula Kostyra