Warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

29 maja 2023 r. wychowankowie internatu Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Dęblinie uczestniczyli w warsztatach z zakresu pomocy przedmedycznej. Zajęcia zostały zorganizowane we współpracy z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Rykach.

Prelekcję i warsztaty poprowadzili panowie z Posterunku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dęblinie: aspirant Arkadiusz Łubianka i Paweł Celej – ratownik medyczny.

Celem zajęć było utrwalenie oraz podniesienie poziomu wiedzy i skali umiejętności młodzieży w zakresie udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku, urazu, bądź nagłego ataku choroby zanim możliwe będzie udzielenie specjalistycznej pomocy medycznej.    Zajęcia odbywały się przy użyciu fantomu, tak by w jak najbardziej realny sposób odwzorować udzielanie pomocy poszkodowanym. W trakcie nich wychowankowie ugruntowali swoją wiedzę m.in. w zakresie umiejętności wezwania profesjonalnych służb medycznych, prowadzenia resuscytacji krążeniowo – oddechowej, bezpiecznego ułożenia poszkodowanego czy pomocy podczas napadu epileptycznego.

Autor: E. Bakiera