Dzień Liczby Pi

W dniu 14 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Liczby Pi oraz Międzynarodowy Dzień Matematyki.

Liczba Pi jest stałą matematyczną, która pojawia w niezliczonych wzorach matematycznych, fizycznych, demograficznych, a nawet tych, które opisują rozprzestrzenianie się epidemii. Co więcej, jest ona liczbą niewymierną, a to znaczy, że nigdy nie poznamy jej dokładnej czy pełnej wartości.

π = 3,14159 26535 89793 23846 26433 83279 50288 41971…

Głównym celem świętowania była promocja nauk matematyczno-przyrodniczych, ścisłych oraz technicznych. Święto to, przez udział uczniów w grach i zabawach matematycznych, miało na celu pokazać im inną stronę tej nauki, przede wszystkim to, że matematyka może być przyjemna i dawać radość. Uczniowie chętnie włączyli się do udziału w postawionych im zadaniach. Tego dnia rozegrano  trzy konkursy, oto laureaci:

• Konkurs „ Liczba PI dla technika”
  1. Kacper Karpiński
  2. Murat Akhmetzhan
  3. Serhii Barushev

• Konkurs na zapamiętanie jak największej liczby cyfr po przecinku rozwinięcia dziesiętnego liczby PI
  1. RamzanTairov (200 cyfr)
  2. Kacper Karpiński (86 cyfr)
  3. Kacper Wojtaś (75 cyfr)

• Konkurs na dowolną pracę plastyczno-artystyczną promującą liczbę Pi
  1. Mateusz Piątek
  2. Emil Dusiński
  3. Adam Kornacki

Wszyscy laureaci dostali pamiątkowe dyplomy, natomiast zwycięzcy w każdej kategorii kalkulatory. Tego dnia , uczniowie eksponujący podczas zajęć liczbę PI na swoim stroju byli zwolnieni z odpowiedzi ustnych i niezapowiedzianych kartkówek.

Autor: Monika Malska