Maturzyści 2023 z Pilników na Jasnej Górze w Częstochowie…

W dniu 17 listopada 2022r. łącznie 27 uczniów z klas maturalnych i klas trzecich Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Dęblinie uczestniczyło w Pielgrzymce na Jasną Górę do Częstochowy. Ich przewodnikami były: Pani Katechetka Urszula Kowalska oraz Sorka Małgosia Radomska.

Podróż do Częstochowy upłynęła bardzo szybko i przyjemnie. Spotkanie z Jasną Górą Pielgrzymi z dęblińskich Pilników zaczęli od spotkania z Ojcem Janem Poteralskim w Sali Rycerskiej należącej do kompleksu Klasztoru Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika czyli Zakonu Paulinów na Jasnej Górze. Ojciec Jan niezwykle ciekawie opowiedział o historii powstania Klasztoru oraz o najważniejszych wydarzeniach z życia Sanktuarium. Potem było zwiedzanie Sanktuarium i zabudowań klasztornych. Nie zabrakło także czasu na odpoczynek, wspólne fotografie i smaczny posiłek.

Centralnym punktem programu była Msza Święta w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej, odprawiona w intencji tegorocznych maturzystów z naszej szkoły, w oprawę której zaangażowali się nasi uczniowie – Gabriel Sowa odczytał Czytanie z Lekcjonarza, a Dominik Jurkowski Modlitwę Wiernych. Młodzież prosiła o pozytywne zdanie egzaminów maturalnych i właściwy wybór drogi życiowej. Zanosiła również prośby w intencji Dyrekcji, Nauczycieli i pracowników szkoły o światło Ducha Świętego w codziennym życiu. Po Mszy Św. znalazło się trochę czasu na osobistą modlitwę przed cudownym obrazem Matki Bożej. Jasnogórska świątynia i klimat modlitwy wyciszyły serca i nastroiły umysły do refleksji.

Na koniec wizyty na Jasnej Górze o godzinie 21.00 młodzież wraz z nauczycielkami: Panią Ulą i Małgosią wzięli udział w Apelu Jasnogórskim przed Cudownym Obrazem. Jeszcze raz powierzyli swoją przyszłość i czekający egzamin dojrzałości Matce Bożej, po czym pełni otuchy i nadziei wyruszyli w drogę powrotną do Dęblina.

Droga powrotna minęła szybko i w radosnej atmosferze, ponieważ wszyscy byli naładowani pozytywną energią i nadzieją na pomyślne zdanie matury i lepsze jutro.

Autor: M. Radomska, U.Kowalska