PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA

W październiku obchodziliśmy Dzień Ratownictwa Medycznego oraz Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. W związku z tym, w naszym internacie zostały zorganizowane zajęcia warsztatowe "Pierwsza pomoc przedmedyczna".

Celem szkolenia było wyrobienie odpowiednich postaw u młodzieży oraz przygotowanie ich do natychmiastowego przeprowadzenia akcji ratunkowej w obliczu wystąpienia zagrożenia zdrowia i życia poszkodowanego. Wychowankowie wysłuchali wykładu: jak zadbać o bezpieczeństwo własne, ocenić stan poszkodowanego, prawidło wezwać pomoc, wykonać prawidłowo pozycję boczną, ocenić podstawowe parametry życiowe, wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową oraz jak użyć defibrylatora AED. Po wykładzie, w części praktycznej każdy mógł wykonać resuscytację na przygotowanym fantomie i sprawdzić prawidłowość wykonywanej czynności na wskaźniku elektronicznym.

Choć w teorii pierwsza pomoc wydaje się łatwa, to musimy pamiętać, że tylko ćwiczenia praktyczne w czasie kursów pierwszej pomocy umożliwią nam odpowiednie przygotowanie do działania.

Najprostsze rozwiązanie to zapamiętanie prostego schematu OCEŃ  – ZADZWOŃ – UCISKAJ – DEFIBRYLUJ, a następnie postępowanie zgodnie z nim.

Pamiętaj, że każdego dnia możesz stanąć przed możliwością uratowania komuś życia…

Serdecznie dziękujemy za profesjonalne przeprowadzonie szkolenia zespołowi

Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rykach - PJPG Dęblin:

asp.sztab. Pastuszka Marek, st.ogn. Gugala Konrad, str. Calej Paweł.

Autor: A. Aleksiewicz