Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. gen. F. Kleeberga w Dęblinie

08-530 Dęblin
ul. Tysiąclecia 27
tel. 81 883 02 74
internat: 693 346 689
e-mail:zsz1deblin@interia.pl

Adres

08-530 Dęblin
ul. Tysiąclecia 27
tel. 81 883 02 74
internat: 693 346 689
e-mail:zsz1deblin@interia.pl

Wycieczka do Lublina

25 lutego uczniowie klasy 2 ti, 2 tk oraz 1 tk udali się z paniami Małgorzatą Radomską, Urszulą Kostyrą i panem Ireneuszem Lewickim do Lublina.

Pierwszym punktem  wyjazdu było obejrzenie spektaklu teatralnego ,,Lalka” na podstawie powieści Bolesława Prusa. Spektakl  w adaptacji, reżyserii i scenografii Bogdana Kokotka wystawiał Teatr Scena Polska w Cieszynie. 

Wystawienie arcydzieła powieści pozytywistycznie wydawało się rzeczą niemożliwą. Twórcy jednak doskonale sobie z tym poradzili, koncentrując się głównie na wątku nieszczęśliwej miłości galanteryjnego kupca Stanisława Wokulskiego do arystokratki Izabeli Łęckiej. W spektaklu urzekały klasyczne kostiumy i scenografia. W obsadzie aktorskiej znaleźli się aktorzy scen polskich, m.in. Janusz Kaczmarski, Mariusz Osmelak, Grzegorz Widera, Joanna Gruszka czy Halina Pasekova.

Kolejnym punktem naszej wycieczki do Lublina była wizyta w Państwowym Muzeum na Majdanku, byłym nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady. Mogliśmy poznać historię obozu, zapoznać się z trudnymi warunkami życia więźniów tu przebywających, poznać obiekty historyczne,  obejrzeć wystawy: ,,Majdanek. Przeszłość i teraźniejszość” , ,,Więźniowie Majdanka”. Dzięki wizycie poznaliśmy historię okupacji niemieckiej na Lubelszczyźnie podczas II wojny światowej.  Nie była to łatwa lekcja historii. Zwiedzanie muzeum pobudziło nas do refleksji na temat okrucieństwa wojny. Na zawsze pozostaną nam w pamięci słowa z wiersza F. Fenikowskiego wyryte na ścianie Mauzoleum z prochami pomordowanych: ,,Los nasz dla was przestrogą”.