Oleksandr Gorbachenko (UA) klasa 1 TL - start szybowca

Oleksandr podczas startu szybowca RC kategorii F3K wyrzucanego z ręki. W testach modelu brał  także udział kolega Oleksandra, Stanislav. 

Model taki może charakteryzować się poniższymi parametrami:

5.7.2.1. Specyfikacja

W zawodach można używać modeli szybowców o następujących parametrach:

Maksymalna rozpiętość skrzydeł 1500 mm
Maksymalna masa 600 g
Minimalny promień noska kadłuba 5 mm we wszystkich płaszczyznach (technika pomiaru – patrz wzór przymiaru nosa kadłuba modelu kl. F3B)

Model musi być wyrzucany ręką i sterowany przy użyciu aparatury radiowej, za pomocą której zawodnik może oddziaływać na nieograniczoną liczbę powierzchni sterowych.

Używanie na pokładzie modelu szybowca żyroskopów, czy wariometrów jest zabronione.

Model może mieć otwory, kołki lub wzmocnienia umożliwiające lepsze uchwycenie modelu ręką. Kołki muszą być sztywne i muszą stanowić stałą część modelu (nie mogą być rozciągliwe ani wciągane). Nie zezwala się na używanie w modelu jakichkolwiek przyrządów (urządzeń, mechanizmów), które nie stanowią części modelu podczas startu lub po starcie.

 

Modele tej kategorii z uwagi na wykorzystywane specyficzne materiały do ich budowy mogą być dość kosztowne w budowie lub zakupie gotowego szybowca. Nie odstrasza to jednak potencjalnych nabywców takiego sprzętu. Z pewnością świetnym rozwiązaniem jest budowa własnego modelu, umiejętność jego modyfikacji oraz naprawy.

 

 

Autor: M.K.