"Predyspozycje do przyszłego zawodu, kształtowanie motywacji"

"Predyspozycje do przyszłego zawodu, kształtowanie motywacji" - zajecia wychowawcze, dzielenie się wiedzą.

              Tematem zajęć prowadzonych przez wychowawców: Annę Strumnik, Agatę Aleksiewicz i Marka Kupca była Mobilność edukacyjno-zawodowa uczniów szkół zawodowych.

              Egzystencja człowieka, zarówno w obszarze edukacji, sfery rodzinnej, pracy zawodowej, jak też stylu i jakości życia, ulega ciągłym przemianom strukturalnym, społecznym, ekonomicznym. Jest to dostrzegalne także w przebiegu kariery edukacyjnej oraz kariery zawodowej, jej realizacji, wartościowania i projektowania. Do głównych funkcji pełnionych przez edukację, tj. rozwijania osobowości i uspołecznienia ucznia, dołączyła trzecia warta podkreślenia – to przygotowanie do wkroczenia w rzeczywistość ekonomiczną, w tym na rynek pracy.

              Przekształcenia gospodarcze i postęp techniczny wpływają na zmiany tendencji rynkowych, wymagań i oczekiwań zarówno strony podażowej, jak i popytowej. W strukturze zawodów (powstają nowe profesje i specjalizacje), w strukturze szkolnictwa zawodowego, szkolnictwa wyższego także dochodzi do ciągłych przeobrażeń. Otwierają się nowe perspektywy dla dobrze wykształconych jednostek, niezależnie od rodzaju pracy, którą chcą wykonywać, ale determinowane ich elastycznością i mobilnością.

 

           Człowiek w ciągu swojego życia przechodzi szereg zmian, przekracza kolejne granice, podejmuje nowe wyzwania. Najpierw idziemy do przedszkola, potem do szkoły, na studia, do pracy, na emeryturę.

          Każda taka zmiana jest związana z określonym poziomem stresu, lęku, a czasami również rozczarowaniem. Jedno jednak nie ulega wątpliwości – owe zmiany są konieczne, gdyż pomagają nam osiągać kolejne zamierzone cele i realizować marzenia. Dlatego też warto bliżej poznać przebieg procesu tranzycji ze świata edukacji do świata pracy, gdyż to jeden z najtrudniejszych etapów, przed jakimi staje człowiek w ciągu swojego życia.

          Niezwykle istotne w tym momencie są umiejętności adaptacyjne, jak również mobilność, pozwalająca na nowo ukształtować rzeczywistość, stworzyć plan alternatywny. Ukończenie kształcenia to tak naprawdę dopiero początek naszej kariery zawodowej (pod warunkiem oczywiście, że wcześnie nie podejmowaliśmy dłuższej pracy). To pierwsze lata pracy, pierwsze doświadczenia weryfikują cele, dążenia jednostki.

           Często już na początku drogi zawodowej chcemy zmienić kierunek, w jakim do tej pory zmierzaliśmy. To, co zakładaliśmy, jak wyobrażaliśmy sobie naszą pracę, nasz zawód, zderza się z rzeczywistością, która okazuje się inna, nieprzyjazna dla młodego człowieka. Spotykamy się w tym miejscu z tranzycją, której skutkiem jest zmiana ról społecznych, zmiana relacji. W dość krótkim czasie wymaga się od nas, byśmy stali się pracownikiem, co wiąże się z określonymi obowiązkami, regułami. Wydawałoby się, że jest to dość oczywiste, normalna kolej rzeczy, ale wielu młodych ludzi ma z tym problem, szczególnie gdy zupełnie inaczej wyobrażali sobie swoje dorosłe życie. Niestety po określonym czasie owa tranzycja może wystąpić ponownie i tak kolejny raz.

Tylko umiejętność przystosowania się, korzystania z możliwości, jakie daje nam globalizacja, jest szansą na realizację planu zawodowego.

 

Fragmenty tekstu pochodza z opracowania: Mobilność edukacyjno-zawodowa uczniów szkół zawodowych Wydawca: Ośrodek Rozwoju Edukacji 

Autor: Wioleta Duda Copyright © Ośrodek Rozwoju Edukacji Warszawa 2018 ISBN: 978-83-66047-35-8 Wydanie pierwsze.

 

Autor: M.K.