Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. gen. F. Kleeberga w Dęblinie

08-530 Dęblin
ul. Tysiąclecia 3
tel. 81 883 02 74
internat: 693 346 689
e-mail:zsz1deblin@interia.pl

Adres

08-530 Dęblin
ul. Tysiąclecia 3
tel. 81 883 02 74
internat: 693 346 689
e-mail:zsz1deblin@interia.pl

WIGILIA 2018

"Wigilia Bożego Narodzenia to święto, które na dobre zaistniało w polskiej tradycji. W przygotowaniach do tego świątecznego wieczoru, biorą udział całe rodziny: wszyscy zajmują się sprzątaniem, zakupami, a także w miarę możliwości przygotowaniem potraw. Na koniec przystrajamy choinkę. Wigilia w polskiej tradycji to dzień wyjątkowy, ma własne zwyczaje, tradycje i wiele obrzędów nieodzownie ze sobą powiązanych. W świadomości Polaków, Boże Narodzenie zakorzeniło się jako wyjątkowy czas dla rodziny. Wszyscy spotykamy się przy jednym stole, zapominając stare żale i niesnaski, składamy sobie życzenia na nadchodzący rok. Wigilia to dzień w którym na nowo odżywają polskie obrzędy i zwyczaje, to dzień w którym polska tradycja świąteczna, jest tak silna, że nie sposób ją ominąć. Niezależnie od czasów w jakich żyły kolejne pokolenia Polaków, Wigilia i Boże Narodzenie obchodziliśmy zawsze. Czy to w latach świetności naszej ojczyzny, czy w czasie niewoli, a także w burzliwym okresie wojennym. Niezależnie od tego jak nasze życie się toczyło, Wigilia była, jest i będzie momentem wytchnienia, odpoczynku i nadziei na lepszą przyszłość."

 

 

Tegoroczna Wigilia w Internacie ZSZ nr 1 w Dęblinie to niemałe wyzwanie logistyczne.

Dopisali zaproszeni goście: wychowankowie naszego internatu, księża prowadzący lekcje religii dla młodzieży polskiej i ukraińskiej, Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Dęblinie Pani mgr Jolanta Kiebzak, Wicedyrektor Pan mgr inż. Tomasz Jaśkowski, Wicestarosta Powiat Ryckiego Pan Cenkiel Dariusz, Pani Kierownik Internatu mgr Marta Pielak oraz wychowawcy internatu.

Wspólne spotkanie przy stole wigilijnym umożliwiło nam odmówienie modlitw, składanie życzeń, śpiewanie kolęd oraz radosne posilanie się tym, co przygotowały nasze panie kucharki.

W imieniu wychowawców internatu chcę podziękować wszystkim gościom, którzy znaleźli w tym zabieganym świecie chwilę na to, aby spotkać się przy Wigilijnym Stole i podziękować tym, którzy włożyli pracę i „serce” w przygotowanie tego spotkania.

 

                                     Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego 2019 roku.

Autor: M.K.