,, Pamięć nie dała się zgładzić…”

Początek października to dla naszej szkoły czas szczególny. W rocznicę bitwy pod Kockiem – ostatniej bitwy kampanii wrześniowej 1939 roku – odbywa się uroczystość włączenia uczniów klas pierwszych w poczet społeczności Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Dęblinie. W tym roku przypadła ona 3 października. Na uroczystości ślubowania zebrali się wszyscy uczniowie klas pierwszych ze swoimi wychowawcami. Nie zabrakło na niej także rodziców.

Uroczystość rozpoczęła się  wprowadzeniem sztandaru i wspólnym odśpiewaniem hymnu. Następnie głos zabrała pani Dyrektor Jolanta Kiebzak, która serdecznie wszystkich powitała. Przybliżyła uczniom historię nadania szkole sztandaru i imienia bohaterskiego Generała Franciszka Kleeberga. Mówiła o dumie, jaką niezmiennie napawa społeczność naszej szkoły wybór takiego Patrona i o pamięci, która, mimo upływy lat od wydarzeń września 1939 roku, pozostaje wciąż żywa.

Najważniejszym momentem uroczystości była ceremonia ślubowania na sztandar, podczas której pierwszoklasiści zobowiązali się do przestrzegania najważniejszych życiowych i szkolnych wartości. Zgodnie z tradycją, młodzież złożyła wiązankę pod popiersiem bohaterskiego generała w głównym holu szkoły.

Zgromadzeni wysłuchali krótkiej części artystycznej o patriotycznym charakterze w wykonaniu  młodzieży klas starszych. Scenariusz przygotowały panie Teresa Kowalska
i Urszula Kostyra. O dekorację zadbała jak zawsze niezawodna pani Małgorzata Radomska. Nad przebiegiem ceremoniału czuwała pani Marzena Teodorowicz.

Mamy nadzieję, że uroczystość skłoniła wszystkich do refleksji na temat bohaterstwa, odwagi, zła wojny. Wierzymy, że nigdy nie będziemy musieli przeżywać tego, czego doświadczyli polscy żołnierze walczący pod dowództwem gen. Franciszka Kleeberga pod
Kockiem.

Autor: U.K.