Dzień Otwarty

28 marca 2018 roku społeczność szkolna Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 otworzyła szeroko drzwi dla wszystkich gimnazjalistów, którzy chcieli poznać naszą szkołę.

Zainteresowanie naszą ofertą było w tym roku wyjątkowo duże i życzliwe. Odwiedziło nas wielu gości, a wśród nich znaleźli się uczniowie klas trzecich i drugich okolicznych szkół, zarówno dęblińskich jak i tych spoza miasta.

Gimnazjaliści mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną szkoły. Obejrzeli wystawy tematyczne  i stanowiska zawodów: technik informatyk, technik elektryk, technik mechanik, technik mechanik lotniczy, technik dróg i obiektów inżynieryjnych oraz ślusarz. Zwiedzili szkolne warsztaty, internat i pracownie lekcyjne.

Program dla zwiedzających był atrakcyjny i bogaty.  Każdy z kierunków kształcenia przygotował dla gimnazjalistów coś specjalnego. Nasi goście mogli samodzielnie złożyć komputer i zmierzyć się z innymi miłośnikami e-sportu w turnieju gier zręcznościowo-platformowych „Worms”, skleić model samolotu „Cesna 177” i „P40”, sprawdzić wytrzymałość, twardość i rozciągliwość różnych materiałów oraz zbudować most z makaronu. W pracowni zajęć praktycznych gimnazjaliści uczestniczyli w pokazach spawalnictwa, zajęciach ślusarskich i elektrycznych, m.in. poznali zasadę działania głośnika plazmowego i układów instalacji elektrycznych i maszyn elektrycznych. Mieli możliwość zajrzenia do wnętrza samolotów  – „Wilgi” i „Iskry”.

Podczas dnia otwartego nie zabrakło również „zajęć na wesoło”.  Dużym zainteresowaniem cieszyły się: quiz multimedialny, sprawdzający znajomość języka angielskiego i kultury brytyjskiej, konkursy w ramach „Zabaw językiem polskim i nie tylko” , mini turniej piłki siatkowej oraz pokazy fizyczne, podczas których uczniowie wykonali doświadczenia z elektrostatyki, hydrostatyki i termodynamiki, zastąpili żarówkę świecącym ogórkiem, poznali, czym jest ciecz nienewtonowska i wykonali model silnika rakietowego.

Nowością była możliwość rozmowy i zapoznania się z ofertami pracy zakładów patronackich: Wojskowych Zakładów Inżynieryjnych w Dęblinie i Wojskowych Zakładów Lotniczych w Dęblinie.

Rolę przewodników po szkole pełnili nasi nauczyciele i uczniowie, którzy chętnie opowiadali młodszym kolegom o specyfice szkoły i panującej w niej atmosferze.

Imprezę poprowadziła pani Urszula Pacholska. Koordynatorem Dnia Otwartego Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Dęblinie był pan Artur Misiak.

Przygotowany program cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Młodzi goście chętnie  uczestniczyli w przygotowanych na ten dzień konkursach i pokazach, z determinacją zbierali pieczęcie, bo ich komplet uprawniał do odebrania nagrody. Sądząc po minach i reakcjach, bardzo im się w naszej szkole podobało.

Dziękujemy za przybycie i zapraszamy do szkoły.

Autor: T.K.