Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. gen. F. Kleeberga w Dęblinie

08-530 Dęblin
ul. Tysiąclecia 27
tel. 81 883 02 74
internat: 693 346 689
e-mail:zsz1deblin@interia.pl

Adres

08-530 Dęblin
ul. Tysiąclecia 27
tel. 81 883 02 74
internat: 693 346 689
e-mail:zsz1deblin@interia.pl

Kolejna nasza wycieczka Blarney i Cork 2 grudnia- rozdział IV

Blarney to kolejny punkt na mapie, który mieliśmy okazję zwiedzać. Jest to niewielkie irlandzkie miasteczko w hrabstwie Cork, 8 km na północny zachód. Tu podziwialiśmy średniowieczny zamek obronny z 1446 r. To tu znajduje się wielka atrakcja turystyczna kamień z Blarney. Na terenie zamku spacerowaliśmy po XIX wiecznym ogrodzie skalnym. Tajemnicza moc kamienia z Blarney…

legenda głosi, że ten kto go pocałuje, uzyska dar elokwencji i przekonywania. Ten, kto chce tego dokonać musi być zwieszony głową w dół i przytrzymany za nogi. Oczywiście wśród nas nie zabrakło śmiałków i chętnych..Sami zobaczcie…

 Potem ruszyliśmy do Cork. To miejsce w którym wielu naszych uczniów odbywa swoje praktyki, lecz nie było dotąd czasu na podziwianie tego uroczego miasta. Teraz mieliśmy okazję wszyscy razem   poznać jego klimat i atmosferę.

To drugie, co do wielkości miasto w Irlandii, leżące u ujścia rzeki Lee do morza celtyckiego. Podziwiliśmy zabytki w tym, dwie katedry NMP oraz św. Anny oraz Elizabeth Fort – fort artyleryjski z I połowy XVII w.  usytuowany na miejskich wzgórzach. Najstarszą budowlą w mieście jest wieża Red Abbey, zaś najsłynniejszą wieżą kościelna Shandon.

Główna ulica w centrum Cork, St. Patrick’s Street to raj dla zakupów. Obsługujący i kasjerzy to najczęściej Polacy, miło ich tu spotkać i chwilę pogadać… Są tu też polskie sklepy.

W Cork można spotkać ludzi z całego świata, mimo zmiennej i deszczowej pogody. I znowu jesteśmy od wrażeniem, kolejny punkt na mapie Irlandii wart polecenia i zobaczenia. Z całego serca polecamy!!!