Pokazy z fizyki oraz wizyta w Państwowym Muzeum na Majdanku

Fizyka to nauka, w której doświadczenia odgrywają decydującą rolę. Dlatego też 45 uczniów klasy I, II, III i IV wraz z opiekunami p. Moniką Malską , p. Agnieszką Ungiert i Małgorzatą Radomską  w dniu 22 września uczestniczyli w 61. pokazach z fizyki  organizowanych przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Oddział Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego oraz Stowarzyszenie Lubelskiego Towarzystwa Edukacyjno-Naukowego.

Udział w nich miał na celu promować oraz popularyzować nauki ścisłe w ich doświadczalnej odsłonie. To była doskonała okazja, aby zobaczyć zarówno klasyczne, jak i trudne do odtworzenia w warunkach szkolnych doświadczenia, zdobyć, uzupełnić lub powtórzyć swoją wiedzę z fizyki. Pracownicy Instytutu Fizyki przygotowali bardzo ciekawe eksperymenty.

W programie tegorocznych pokazów były cztery tematy: AkustykaCiśnienie (nie)atmosferyczne, Mechanika i Elektromagnetyzm.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Państwowym Muzeum na Majdanku. Uczniowie  w skupieniu słuchali o historii jego powstania, o wstrząsającym wręcz bestialskim traktowaniu więźniów, bardzo trudnych warunkach bytowych i życiu codziennym. Uczniowie uświadomili sobie, kim byli więźniowie i ofiary obozu, poznali w zarysach niemiecką politykę narodowościową z okresu wojny, której istotną częścią był rasizm i antysemityzm. Poznanie jej założeń pozwoliło młodzieży lepiej zrozumieć to, co się wydarzyło w obozie koncentracyjnym. Na koniec uczestnicy udali się do kina na filmowa opowieść pt. „Mistrz” o świetnie zapowiadającym się przedwojennym bokserze, który trafia do obozu w Auschwitz, gdzie musi toczyć pięściarskie pojedynki o życie. Przez pryzmat bokserskich walk ilustruje koszmar obozowej gehenny, w której nadzieja i humanitaryzm były towarem równie deficytowym, co chleb i ciepła odzież. "Mistrza" potraktować można więc jako niezwykle cenną filmową lekcję heroizmu i niezłomności w piekielnym ogniu obozowej zagłady. Wszyscy uczestnicy po długim dniu w doskonałych humorach wrócili do domów.

fot. Małgorzta Radomska

Autor: Monika Malska