Uczymy się historii w Muzeum Wsi Lubelskiej

W dniu 25 lutego 2020r. klasa I technikum budownictwa kolejowego i technikum elektrycznego z nauczycielem historii Jolantą Kiebzak i Panią kierownik internatu Martą Pielak odwiedziła Muzeum Wsi Lubelskiej. Uczniowie brali udział w lekcji muzealnej metodą warsztatową „Budujemy Lublin”. Lekcja niezwykle ciekawa, zaangażowała całą klasę.

Oprócz zdobytej wiedzy, wszyscy świetnie się bawili. Później uczniowie zwiedzili cały skansen z przewodnikiem. Wszystko to w ramach poznawania dawnej wsi polskiej, etnografii, kultury wsi, zwyczajów i tradycji. Muzeum Wsi Lubelskiej jest malowniczo położone w dolinie rzeki Czechówki, jest jednym z największych skansenów w Polsce. Prezentuje kulturową różnorodność naszego województwa, dzięki połączeniu bogatej kolekcji architektury i eksponatów z troską o niematerialne dziedzictwo regionu. Uczniowie zobaczyli przedmioty związane z dawnym życiem wsi, dworów oraz miasteczek, ale też utrwalili wiedzę na temat zwyczajów, obrzędów, tradycji i codziennej pracy ludzi minionej epoki. Całości dopełnił urzekający pejzaż, który zachęcał do spacerów i odpoczynku nad wodą. Cała muzealna przyroda tworzy tu harmonijny krajobraz i jest istotnym elementem wzbogacającym urok skansenu. Muzealna ekspozycja to nie tylko materialny ślad po minionych czasach, ale też historie zwykłych ludzi wpisane w odtworzone wnętrza (które, dzięki temu często zyskują niepowtarzalny, indywidualny charakter). Odwiedzając kolejne obiekty mogliśmy odnieść wrażenie, że czas stanął w miejscu, a wizyta w Muzeum stała się okazją do wyjątkowej podróży oraz bliskiego – wręcz namacalnego – spotkania z przeszłością.