Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. gen. F. Kleeberga w Dęblinie

08-530 Dęblin
ul. Tysiąclecia 27
tel. 81 883 02 74
internat: 693 346 689
e-mail:zsz1deblin@interia.pl

Adres

08-530 Dęblin
ul. Tysiąclecia 27
tel. 81 883 02 74
internat: 693 346 689
e-mail:zsz1deblin@interia.pl

MY, UCZNIOWIE SZKOŁY IMIENIA GENERAŁA FRANCISZKA KLEEBERGA – PAMIĘTAMY ….

W niedzielę - 6 października 2019r. licząca 45 osób grupa młodzieży z naszej szkoły wraz z opiekunkami – sorkami: Małgosią Radomską, Marzeną Teodorowicz, Julią Całka oraz Marią Kalbarczyk wczesnym rankiem wyruszyła autokarem do Woli Gułowskiej, by wziąć udział w obchodach 80 rocznicy walk SGO Polesie w wojnie obronnej 1939 roku i tym samym uczcić pamięć o naszym Patronie – generale Franciszku Kleebergu – bohaterze tamtych dni…

Uroczystości zainaugurował Apel na Cmentarzu Wojennym w Turzystwie, podczas którego zostały złożone wieńce jako symbol pamięci o generale Kleebergu i żołnierzach tamtych walk. Następnie w Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września w Woli Gułowskiej odbyła się uroczysta Msza Święta. Po nabożeństwie na przyklasztornych błoniach rozpoczął się ceremoniał nadania imienia generała Franciszka Kleeberga 19. Brygadzie Zmechanizowanej z Lublina, która jednocześnie przyjmie tradycje SGO „Polesie”. Aktu tego dokonał Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Ciekawostką ale i bardzo symbolicznym jest fakt, że dowódcą 19 Brygady Zmechanizowanej od lipca tego roku jest płk Michał Rohde, prawnuk generała Kleeberga.

Uroczystości zakończył piknik militarny, podczas którego nie zabrakło tradycyjnej wojskowej grochówki oraz innych atrakcji, z których każdy mógł wybrać coś dla siebie.

Dla nas, drużyny ze szkoły Kleeberga, niewątpliwie najważniejszą częścią militarnego pikniku było spotkanie z naszym patronem i jego dokonaniami, którego mogliśmy doświadczyć odwiedzając Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej.

Działo się dużo. Było to ciekawe spotkanie z przeszłością i historią narodu polskiego. Wniosło wiele pozytywnych emocji. Kolejne już z rok…

                                                                                                                                                                                 M.R.