NARODOWE CZYTANIE 2019

W sobotę 7 września jak co roku Miejska Biblioteka Publiczna w Dęblinie zorganizowała kolejną edycję „Narodowego Czytania”. Zapoczątkowana w 2012 roku ogólnopolska akcja polega na wspólnym czytaniu wybitnych dzieł polskiej literatury. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Podczas poprzednich edycji wspólnie czytano "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa i "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. „Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie”: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą”) Bruno Schulza, „Orka” Władysława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Sawa” (z cyklu: „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego.

Wspólne czytanie polskich nowel w tym roku w Dęblinie odbyło się na Rynku Miejskim przed Urzędem Miasta. Organizatorzy oraz uczestnicy przebrali się w stroje z “tamtych lat”. Wszystko po to, aby wprowadzać w odpowiedni klimat czytanych nowel, minionych czasów zarówno przypadkowego widza jak i uczestnika, czytelnika.

Naszą szkołę w tym przedsięwzięciu reprezentowali uczniowie: Natalia Zarytska i Mateusz Kostiów wraz z nauczycielkami: Małgorzatą Radomską i Anną Strumnik.

A.S.

Autor: A.S.