Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. gen. F. Kleeberga w Dęblinie

08-530 Dęblin
ul. Tysiąclecia 27
tel. 81 883 02 74
internat: 693 346 689
e-mail:zsz1deblin@interia.pl

Adres

08-530 Dęblin
ul. Tysiąclecia 27
tel. 81 883 02 74
internat: 693 346 689
e-mail:zsz1deblin@interia.pl

Mechanicy lotniczy w Real Alcázar !!!

Dzisiaj po pracowitym dniu w naszej szkole ADA ITS wybraliśmy się do Real Alcázar. To imponujący zespół Królewskich Pałaców usytuowany w pobliżu Katedry de Santa Maria. Wchodzi się  do niego przez Puerta de Leon, czyli Lwią Bramę. W Real Alcazar zobaczyliśmy pozostałości zamku Almohadów, a także budowle gotyckie, mudejarowe oraz renesansowe.

Głównym budynkiem kompleksu jest Palacio Mudejar, który powstał w latach 1364-1366 z rozkazu Pedra I Okrutnego, a następnie przebudowany przez Królów Katolickich na przełomie XV i XVI wieku. Ich wnuk, cesarz Karol V jeszcze rozszerzył budowlę. To nie był koniec modernizacji. Swoje trzy grosze dorzucił Filip V w XIII wieku, który był jednocześnie pierwszym z dynastii Burbonów na tronie hiszpańskim. Z każdym krokiem dotykamy historii, wchodząc do poszczególnych budynków, sal, komnat, a także do ogrodu. Na początek jest Lwia Brama, która odgrywała role fortyfikacyjne. Powstała w XII wieku za panowania Almohadów. Palacio Mudejar to główny pałac całego kompleksu. Pierwszy zamek w tym miejscu powstał za sprawą Abd ar-Rahmana III w X wieku. Wykorzystał on istniejące tu gruzy rzymskich budowli. Dalej Sala Ambasadorów znajduje się pod kopułą, rzeźbioną w pozłacanym drewnie. Owa kopuła symbolizuje Wszechświat. Dalej przeszliśmy przez Dom Kontraktowy, który  powstał na samym początku XVI wieku z rozkazu Izabeli I Katolickiej. To tutaj kontrolowano handel z Nowym Światem. Warto zwrócić uwagę na kaplicę Żeglarzy. To tutaj Najświętsza Maryja Panna została ukazana jako opiekunka żeglarzy. Świetnym miejscem w kompleksie Pałaców Królewskich są tutejsze ogrody. To ponad 170 gatunków drzew, a także krzewów. Krzewy mirtowe, cedry i tuje tworzą istny labirynt. A do tego jeszcze fontanny, oczka wodne i pięknie przycięte rośliny. Coś pięknego!

 

Dzisiaj popołudniu mieliśmy też spotkanie z naszą koordynatorką Panią Magdą. Spotkanie dotyczyło ewaluacji po tygodniowym naszym pobycie. To także fajne doświadczenie i możliwość wypowiedzenia się na różne tematy. Dziękujemy !