Pierwsze wrażenia z Sewilli

logoW niedzielę 20 stycznia 2019r. grupa naszych uczniów wyruszyła do Hiszpanii na dwutygodniowy staż, w ramach projektu „Europejskie umiejętności – zawodowy start” finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+, którego celem jest podniesienie kwalifikacji oraz umiejętności zawodowych i językowych.

Podróż przez Warszawę, Oslo i Malagę do Sewilli trwała niemal cały dzień i o 3.00 w nocy (poniedziałek) uczniowie wraz z opiekunami dotarli na miejsce. Sewilla - stolica Andaluzji to miejsce gdzie grupa 16 uczniów z klasy 4tl1 Technikum Mechanicznego, kształcących się w zawodzie technik mechanik lotniczy, przez następne dwa tygodnie odbywać będzie staż zawodowy w Instituto Technológico Superior ADA ITS.

W dniu przylotu cała grupa odbyła wizytę studyjną w bardzo zaawansowanej technologicznie firmie CATEC-Centro Avanzado de Technologias Aeroespeciales w Aeropolis, gdzie produkuje się elementy statków powietrznych oraz realizuje badania nieniszczące konstrukcji. Następnie nastąpiło spotkanie w Instituto Technológico Superior ADA ITS – miejscu w którym realizowana będzie główna część stażu.

Po aklimatyzacji i poznaniu miejsca pracy, stażyści odbyli pierwszy spacer po Sewilli. Plaza de España, Uniwersidad de Sevilla, Torre del Oro czy Catedral de Santa María de la Sede to jedne z pierwszych miejsc, które mieli okazję zobaczyć.

Wtorek był pierwszym dniem praktycznych zajęć, które odbyły się wspólnie ze szkolącymi się w ADA-ITS Hiszpanami. „Zielone mundurki” naszych uczniów, wzbudziły wielkie zainteresowanie wśród Hiszpanów, ale hitem stały się czapki stażystów!!! Wspólnie spędzone godziny przy diagnostyce, obsłudze czy regulacji silników, układów hydraulicznych, układów pneumatycznych i elementów awioniki, pozwoliły poznać się bliżej oraz zdobyć nowe umiejętności, zarówno techniczne jak i językowe, dotyczące języka angielskiego i hiszpańskiego.