Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. gen. F. Kleeberga w Dęblinie

08-530 Dęblin
ul. Tysiąclecia 3
tel. 81 883 02 74
internat: 693 346 689
e-mail:zsz1deblin@interia.pl

Adres

08-530 Dęblin
ul. Tysiąclecia 3
tel. 81 883 02 74
internat: 693 346 689
e-mail:zsz1deblin@interia.pl

„100-lecie Polski niepodległej”

W ramach programu „100-lecie Polski niepodległej”, grupa uczniów z ZSZ nr1 w Dęblinie dnia 30 października 2018 w godzinach  8.00-19:30  brała udział w wycieczce historycznej po Warszawie.  Spacer szlakiem pomników narodowych, rozmowa o bohaterach to pierwszy ważny moment w czasie wycieczki (pomnik Józefa Piłsudskiego, A. Mickiewicza, B. Prusa).

Kolejne etapy spotkania to pogadanka o bohaterach  biorących czynny udział w tworzeniu historii. Następnie zorganizowane zostało uroczyste złożenie kwiatów i zniczy pod Grobem Nieznanego Żołnierza.  Uczestniczono w zmianie warty oraz w lekcji historyczno-patriotycznej szlakiem polskich bitew . Przewodnik grupy  pokazał  urny zawierające ziemie pobrane z ważniejszych bitew II wojny światowej..Uczestniczyliśmy także w wykładzie w Dowództwie Garnizonu Warszawa nt. losów polskiego oręża oraz wojskowości. Za całokształt współpracy każda klasa otrzymała podziękowanie za zainteresowanie historią Grobu Nieznanego Żołnierza, tradycjami wojskowymi stolicy wystawione przez dowódcę Garnizonu Warszawa gen. Bryg. Roberta Głąba. Kulminacyjnym punktem była wizyta w Polskim Towarzystwie Numizmatycznym, gdzie udostępniono nam historyczny stempel. Każdy mógł wykonać monetę pamiątkową, upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Maszerując ulicami Warszawy zapoznawaliśmy się z jej  historią. Pogoda dopisała, przepiękne słońce towarzyszyło nam przez kilka godzin.

Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci. Możemy z przekonaniem stwierdzić, że swoją postawą, aktywnym zaangażowaniem uczciliśmy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Opiekunami grupy młodzieży w czasie wycieczki były p. U. Pacholska, p .A. Strumnik, p. M. Pielak, p. A. Aleksiewicz.